İşte EURO 2024 kura çekimi saati ve yayınlanacağı kanal İşte EURO 2024 kura çekimi saati ve yayınlanacağı kanal

ABD Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) uygulanan silah ambargosunu kaldırma kararının uzatmıştı. ABD’nin bu hamlesine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tepkisinin ardından bir tepki de Türkiye’den geldi.

TÜRKİYE’DEN ABD’YE KINAMA

Alınan kararı kınayan ve ABD’ye bölgenin istikrarı için riskler barındıran kararın yeniden gözden geçirmeye davet eden Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, KKTC’nin karara verdiği haklı tepkinin desteklendiği belirtildi.

Dışişleri’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ABD’nin, 2020 Eylül ayında GKRY’ye yönelik silah ambargosunu kaldırma yönünde karar almasının ve bu kararın kapsamını 2022 yılında genişletmesinin ardından, bu defa sözkonusu kararı 1 Ekim 2023 itibariyle bir yıllığına uzatmış olmasını kınıyoruz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuda vermiş olduğu haklı tepkiyi tümüyle destekliyoruz.

ABD’nin son dönemde Kıbrıs Türk tarafının hilafına bölgede attığı çeşitli denge bozucu adımların, bu ülkenin Kıbrıs Adası’nda uzun yıllarca muhafaza ettiği tarafsız konumunu zedelediğine ve Kıbrıs meselesine adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm bulunmasına engel teşkil ettiğine KKTC ile birlikte pek çok defa işaret ettiğimizi bu vesileyle hatırlatmak isteriz.

ABD’yi, bölgedeki istikrar bakımından riskler barındıran söz konusu politikalarını gözden geçirmeye bir kez daha davet ediyoruz.

Türkiye, garantör devlet sıfatıyla, tarihi ve hukuki sorumlulukları çerçevesinde, Kıbrıs Türkünün varlığını, güvenliğini ve huzurunu her daim temin etmeyi sürdürecektir.”