Gişeleri alt üst eden Barbie ve Oppenheimer filmleri bu yıl herkesi büyüledi. Henüz yıl bitmemiş olsa da bu yılın en çok izlenen filmleri açıklandı. 

Yılın ilk 8 ayında en çok izlenen 10 filmin üçü yerli yapımlar oldu. 345 filmin gösterime girdiği ilk 8 ay içerisinde, Box Office Türkiye'nin derlediği verilere göre izleyici sayısı 21 milyon 399 bin oldu.

1. RAFADAN TAYFA GALAKTİK TAYFA

Yönetmenliğinde ve müziklerinde İsmail Fidan'ın bulunduğu, senaryosunu Ozan Çivit'in yazdığı "Rafadan Tayfa: Galaktik Tayfa", ilk 8 ayda 2 milyon 852 bin 910 izleyiciyle yılın en çok izlenen filmi oldu. Animasyon türündeki film, TRT Çocuk'un sevilen kahramanları Hayri, Kamil, Sevim, Hale, Akın ve Mert'in Dünya'da mahsur kalan uzaylı arkadaşlarını bir uzay gemisine taşımaya çalıştıkları hikayeyi anlatıyor. 

0-61

2. OPPENHEİMER

Amerikalı fizikçi Julius Robert Oppenheimer'ın hayatına odaklanan "Oppenheimer", 1 milyon 593 bin 151 izleyiciyle en çok izlenen ikinci yapım olmayı başardı. 

Cillian Murphy, Robert Downey Jr. ve Matt Damon gibi usta oyuncuların yer aldığı film, nükleer silahı geliştiren Oppenheimer'ın, silahın Hiroşima ve Nagazaki'de kullanılacağını  ve daha sonra ABD'de hedef haline geldiğini öğrendiğinde verdiği kararın öyküsünü anlatıyor. 

8-58

Haluk Levent'ten çağrı: Haydi gelin! Haluk Levent'ten çağrı: Haydi gelin!

3. HIZLI VE ÖFKELİ 10

Aksiyon ve macera tutkunlarının severek takip ettiği Hızlı ve Öfkeli 10, 1 milyon 577 bin 429 kişi tarafından izlendi ve en çok izlenen  üçüncü film oldu. Başrollerinde Vin Diesel, Michelle Rodriguez ve Jason Momoa'nın yer aldığı filmin yönetmenliğinde Louis Leterrier bulunuyor.

4-76

4. BARBİE

Başrollerinde Margot Robbie, Ryan Gosling, Kate McKinnon, Issa Rae, Hari Nef, Simu Liu, Ncuti Gatwa ve Kingsley Ben-Adir'in yer aldığı "Barbie", yılın en çok izlenen dördüncü filmi olarak listede kendisine yer buldu. Barbie diyarında varoluşsal bir kriz yaşayan ve bir anda kendini gerçek dünyada bulan ikonik Barbie'nin macerasını ve komik hikayesini anlatan film, 1 milyon 363 bin 185 kişi tarafından izlendi. 

1-90

5. AVATAR: SUYUN YOLU

13 yıl sonra vizyona giren gişe rekorları kıran Avatar'ın devamı olan Avatar: Suyun Yolu, en çok izlenen beşinci yapım oldu. Yönetmenliğinde James Cameron'ın yer aldığı, başrollerinde Sam Worthington, Sigourney Weaver ve Zoe Saldana'nın bulunduğu film, 16 Aralık 2022'de gösterime girdi. Film, 2023 yılında 1 milyon 362 bin 96 kişi tarafından izlendi.

Avatar, Suyun Yolu, bilinen bir düşmanın gezegenlerini yeniden tehdit etmesi üzerine Jake Sully'nin Pandora gezegenindeki Na'vi halkına üye olma ve Neytiri ile bir aile kurma mücadelesinin hikayesini anlatıyor.

U-1

6. KUTSAL DAMACANA 4

Başrollerini Şafak Sezer, Ersin Korkut, Müjde Uzman, Nilgün Belgün ve Erhan Yazıcıoğlu'nun paylaştığı "Kutsal Damacana 4" en çok izlenen filmler arasında altıncı sırada yer aldı. Yönetmenliğini Kamil Çetin'in yaptığı film 1 milyon 147 bin 111 kişi tarafından izlendi.

f-4

7. JOHN VICK 4

"John Wick 4" sinema tutkunlarının beğenerek izlediği filmlerden biri oldu. Hollywood yıldızı Keanu Reeves'in rol aldığı yapım 1 milyon 50 bin 239 izleyiciye ulaştı.

Gerilim ve aksiyon filmi, özgürlük için Yüksek Konsey'e karşı savaşırken, başına ödül konulan düzinelerce suikastçıyla savaşan John Wick'in hikayesini anlatıyor. 

JOHN VICK 4.hpg

8. ÇİZMELİ KEDİ: SON DİLEK

Animasyon tutkunlarının severek izlediği "Çizmeli Kedi: Son Dilek" 816 bin 621 kişi tarafından izlenerek sekizinci sırada kendisine yer buldu.

Januel Mercado ve Joel Crawford'un yönettiği film, kötü şöhretli Dilek Yıldızı'nı aramak için Kara Orman'a giden Çizmeli Kedi'nin eski ortağı ve düşmanından yardım istemek zorunda kalmasının ardından gelişen olayların hikayesini anlatıyor.

9-42

9. İLLEGAL HAYATLAR

Cenk Çelik'in yönetmenliğini üstlendiği, yasadışı kumarhane işletmeye çalışan bir adamı konu alan İllegal Hayatlar, en çok izlenen dokuzuncu yapım oldu.

Sosyal medyada "Röportajcı Adam" olarak bilinen YouTuber ve içerik yapımcısı Mahsun Karaca'nın başrolünde yer aldığı film 677 bin 306 kişi tarafından izlendi.

İLLEGAL HAYATLAR

10. ÖRÜMCEK ADAM: ÖRÜMCEK EVRENİNE GEÇİŞ

Animasyon tutkunlarının gözde filmleri arasında yer alan "Örümcek Adam: Örümcek Evrenine Geçiş" 564 bin 502 kişi tarafından izlendi ve en çok izlenen yapımlar arasında 10'uncu sırada yer aldı. 

Joaquim Dos Santos, Kemp Powers ve Justin K. Thompson'ın yönettiği film, Miles Morales, Gwen Stacy ve çok evrenli Örümcek Adamlardan oluşan yeni ekibin, benzeri görülmemiş bir güçle kötülükle savaşmasını konu alıyor.

ÖRÜMCEK ADAM ÖRÜMCEK EVRENİNE GEÇİŞjpg