Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), kadın bakan oranını inceledi. Buna göre Türkiye'nin bu alanda son sırada yer aldığını açıkladı. 1 Ocak 2023 verilerine göre Türkiye'de meclisteki kadın milletvekili oranı yüzde 17 ile ülkede sondan üçüncü durumda bulunuyor.

SADECE 1 KADIN BAKAN 

Türkiye'de 18 üyeli Bakanlar Kurulu'nda sadece bir kadın bakan bulunuyor. OECD raporuna göre, OECD ülkeleri içinde kadın bakan oranında en fazla Finlandiya ve İspanya'da yüzde 64 ile bulunuyor. OECD ortalaması ise yüzde 36. Türkiye ise yüzde 6 ile son sırada yer alıyor ve yüzde 7 ile Çekya ve yüzde 8 ile Japonya'nın hemen üstünde bulunuyor.

BAKANLARININ YARISI KADIN OLAN ÜLKELER

OECD verilerine göre 30 Avrupa ülkesinin yarısı OECD ortalamasının üzerinde kadın bakanlara sahip. Almanya, Hollanda, Norveç ve Kolombiya'da bakanların yarısı kadın.

TÜRKİYE SIRALAMASI 

4 uluslararası anlaşma Meclis'ten geçti 4 uluslararası anlaşma Meclis'ten geçti

Türkiye, 1 Ocak 2023 verilerine göre OECD ülkelerinde milletvekillerinin yüzde 34'ü kadın. Ancak Türkiye bu alanda da 42 ülke arasında sondan üçüncü sırada bulunuyor. Türkiye'den daha kötü durumda olan ülkeler ise yüzde 10 ile Japonya ve yüzde 13 ile Macaristan.

Sonuç olarak, Türkiye'nin kadın bakan ve kadın milletvekili oranlarının düşük olduğu, bu alanda OECD ülkeleri arasında son sıralarda yer aldığı belirtiliyor. 14 Mayıs 2023 seçimlerinden sonra milletvekili oranının yüzde 20'ye yükseldiği de raporda yer alıyor.