Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze'ye tıbbi malzeme taşıyan bir uçağın 22 Ekim Pazar günü sabah Mısır'a gitmek üzere hareket edeceğini ve bu uçakta 20 doktorun görevlendirileceğini açıkladı.

Bakan Koca, yardım çalışmalarının Gazze'deki mağdurlara ulaşmasına yardımcı olmak ve dünya genelindeki duyarlı insanları harekete geçirmek amacı taşıdığını belirtti. Yardımın Refah Kapısı aracılığıyla içeriye ulaşmasına öncülük etmek istediklerini vurguladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Gazze'ye yardım amacıyla, Cumhurbaşkanlığımıza ait bir uçak, ilaç, tıbbi malzemelerle yarın sabah Mısır’a hareket ediyor. Uçakta 20 uzmandan oluşan hekim grubu bulunacak.

Mısır Sağlık Bakanı Khaled Abdel Ghaffar ile gerekli görüşmeleri yaptım. 20 kişilik uzman ekibimiz Mısırlı yetkililerle Gazze halkının ihtiyaç duyduğu ilaç, tıbbi malzeme ve cihazların tespitini yapacak. Ekibimiz, Mısır Sağlık Bakanlığı ile yapılan planlamalar çerçevesinde El-Ariş Havalimanı’nda ve Refah Sınır Kapısı’nda kurulacak sahra hastanelerimizin fizibilite çalışmalarını da gerçekleştirecek.

Bu faaliyetlerle eş zamanlı olarak Mısır Sağlık Bakanlığı tarafından iletilen ihtiyaç listesindeki ilaç, tıbbi sarf malzemesi ve tıbbi cihazların 3 kargo uçağımızla, El-Ariş Havalimanına gönderilmesi planlanmıştır. Ayrıca gerekli koordinasyonun tamamlanmasının ardından, bir gemiyle sahra hastaneleri ve ambulansların bölgeye sevkiyatı planlanmaktadır.”

“DÜNYANIN TÜM DUYARLI İNSANLARININ YÜREĞİNE SU SERPECEK BİR ÇABAMIZ VAR”

“Fizibilite çalışmalarında bulunacak ekibimizin, söz konusu ilaç ve tıbbi sarf malzemelerinin Gazze’deki mağdurlara ulaştırılmak üzere ilgililere teslimatını yapması planlanmaktadır.

Dünyanın tüm duyarlı insanlarının yüreğine su serpecek bir çabamız var. Yardımların Refah kapısından içeri geçmesine ön ayak olabilmek! İnsanlığın gözü Gazze için harekete geçebilecek ülkelerde. Milletimiz elden gelen her şeyin yapıldığını bilmeli."

Feci kaza! Öğretmen servisi ile otomobil çarpıştı! Feci kaza! Öğretmen servisi ile otomobil çarpıştı!