Disney Plus'ın Atatürk dizisiyle ilgili aldığı karar sonrasında tepkiler de beraberinde gelmişti. Ermeni lobisinin çabalarıyla Atatürk dizisinin yayınlanmasından vazgeçildiği iddiaları infiale neden olurken açıklama yapan Disney Plus Atatürk dizisinin kendi platformlarında yayınlanmayacağı duyurdu.

Disney dizisinin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Fox TV'de yayınlanacağını açıklarken siyasilerin ardından Türkiye Ermeni Vakıflar Birliği'nden de yaşananlara ilişkin ilk tepki geldi. Birlik Başkanı Bedros Şirinoğlu, "Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecini desteklemeleri ve sorumlu davranmaları" konusunda çağrıda bulundu. 

Yerel seçimde işbirliği yapacaklar mı? Yerel seçimde işbirliği yapacaklar mı?

YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Bedros Şirinoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ABD merkezli bir dizi/film platformunca, Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'le ilgili bir dizinin yayından kaldırılmasından doğan haklı tepkiyi dikkatle izlediklerini belirtti.

"Bu adımın söz konusu ülkedeki Ermeni toplumu kuruluşlarının girişimleriyle alınmış olması da konunun bizler açısından bir başka dikkate değer boyutudur" ifadesini kullanan Şirinoğlu, şöyle devam etti:

"Türkiye Ermeni toplumu bu uygulamayı demokratik zihniyet, karşılıklı saygı ve hoşgörü, ifade özgürlüğü bakımından son derece tartışmalı bulmaktadır. Zira sanatın tezahürlerinin, sanatsal üretimin en sıkıntılı zamanlarda dahi toplumlar arasında diyaloğa ve empatiye zemin yaratabileceği aşikardır. Türkiye Ermeni toplumu, söz konusu tutumun ülkemizin değerleriyle ve devletimizin güvencesindeki bir arada yaşama geleneğimizle bağdaşmadığının tanığıdır."

"SORUMLU DAVRANIN!"

Şirinoğlu, kimlik ve aidiyet hassasiyetlerinin, kutsal değerlerin gündelik hesaplarla hoyratça göz ardı edilmesinin dünyada körüklediği üzücü ortamın herkes tarafından üzüntü ve endişeyle izlendiğinin altını çizerek, "Bu vesilesiyle ABD'deki Ermeni kurum, kuruluşlarına ve uluslararası medya örgütlerine, Türkiye ve Ermenistan arasında yürütülen normalleşme sürecini desteklemeleri ve bu anlamda katkı sunabilmek adına daha sorumlu davranmaları için çağrıda bulunmaktayız." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin gündeminden düşmeyen ve politikacıların da tepkisine sebep olan Disney Plus'ın Atatürk dizisiyle ilgili yeni açıklamalar geldi. ABD’de başlayan Ermeni lobisine ve baskılara boyun eğen plartform dizinin kendi plartformlarında değil Fox TV'de yayınlanacağını duyurdu. 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Disney Plus hakkında inceleme başlatıldığını duyurmuş "Türkiye Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk en önemli toplumsal değerimizdir. Basına yansıyan Ermeni lobisi müdahalesi iddiaları titizlikle araştırılmaktadır" ifadelerini kullanmıştı.