Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirasını (TL) cazip hale getirme ve yerel para birimini güçlendirmeye yönelik adımlar atmaya devam ediyor. Merkez Bankası (MB) TL mevduatı desteklemeyi ve TL'yi tasarruf aracı haline getirmeyi amaçlayan yeni düzenlemeleri hayata geçirerek bu hedefini pekiştiriyor. Aynı zamanda, bazı teşvikler ve uygulama kolaylıkları da sağlıyor.

MB, TL'yi destekleme amacı doğrultusunda, hem standart TL mevduatını teşvik ediyor hem de kur korumalı hesaplardan standart TL mevduata geçişi teşvik eden yeni adımlar atıyor. 

Dünya'da Birol Bozkurt'un haberine göre; Merkez'in bu adımlarını değerlendiren ekonomistler, Kur Korumlı Mevduat (KKM) hesaplarından çıkışın hızlandırılmasının amaçlandığını ve bu paraların döviz hesapları yerine TL'ye dönüşünün teşvik edildiğini belirtiyorlar.

Ekonomistler, Merkez Bankası'nın bu adımlarıyla birlikte TL mevduat faizlerinin de daha cazip seviyelere yükselebileceğini öngörüyorlar. Ayrıca, TL'ye geçişin hızlandığını gösteren verilere dayanarak, gerçek kişiler için aylık TL payı artış hedefinin yüzde 2'den yüzde 2,5'e yükseltildiğini belirtiyorlar.

Ekonomistler, KKM hesaplarının artık dolarizasyonun bir nedeni olarak görüldüğünü ve bu nedenle Merkez Bankası'nın dövize geçişi engellemeye çalıştığını ifade ediyorlar. 

TCMB, bankalara gönderdiği uygulama talimatına göre, TL payı artış hedefini yükseltti ve TL'ye geçişin hızlandırılmasını amaçlıyor. Bu düzenlemeler, bankaların TL mevduat payını artırmalarını zorlaştırabilir.

Ayrıca, KOBİ'lere sağlanan kredi muafiyet sınırının artırılması, bu işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştıracak bir adım olarak kabul ediliyor.