Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (TÜRK-İŞ) her ay gerçekleştirdiği "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın Ağustos 2023 sonuçları açıklandı.

TÜRK-İŞ'in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek için yaptığı araştırmanın sonuçları şöyle: 

AYLIK GIDA HARCAMASI 

Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve yeterli beslenebilmesi için aylık gıda harcaması gereken miktar olan "açlık sınırı" 12 bin 198 lira olarak belirlendi.

YOKSULLUK SINIRI 

Gıda harcamalarıyla birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve diğer zorunlu giderlerin toplamını ifade eden "yoksulluk sınırı" ise 39 bin 733 lira olarak hesaplandı.

YAŞAM MALİYETİ

Bekar bir çalışanın "yaşama maliyeti" aylık 15 bin 813 lira olarak belirlendi.

BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜKSELDİ

Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması bir önceki aya göre yüzde 4,63 artarak yükseldi.

Altın fiyatlarında son durum! Altın fiyatlarında son durum!

ET VE SÜT ÜRÜNLERİNDEKİ ARTIŞ TETİKLEDİ

Araştırmaya göre, Ağustos ayında süt fiyatları yüzde 12, yoğurt fiyatları yüzde 14 ve peynir fiyatları yüzde 26 oranında arttı.

Dana eti fiyatlarında ise önceki ay gözlemlenen düşüş devam etti. Ancak, bazı ürünlerde balık, nohut, tavuk, yağlı tohumlar, mercimek, ve yumurta gibi ürünlerde zam yaşandı.

PATATES VE KURU SOĞAN FİYATLARI AZALDI

Sebze fiyatlarında yeşil soğan, maydanoz, ıspanak ve pazı gibi ürünlerin fiyatlarının düştüğü görüldü. Patates ve kuru soğan fiyatları ise azaldı.

Meyve fiyatlarında elma, karpuz, kiraz ve muz gibi ürünlerin fiyatlarında artış yaşanırken, nektarın, çilek, kavun ve üzüm fiyatlarında düşüş görüldü.

Diğer taraftan, zeytinyağı, tereyağı, margarin ve ayçiçek yağı gibi ürünlerde fiyat artışı gözlemlendi.

Tuz, reçel, bal, şeker ve çay gibi ürünlerde de zamlar yaşandı, ancak baharatlar, ıhlamur, zeytin ve salça fiyatlarında değişiklik görülmedi.

Pekmez fiyatlarında ise sınırlı bir düşüş yaşandı.

Otomobil piyasası ise son iki yılda yaşanan fiyat artışlarının ardından Ticaret Bakanlığı tarafından alınan önlemlerle normalleşmeye başladı. Bu gelişmelerin izlenmesi ve fiyatların nasıl şekilleneceği ise merak konusu.