Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-Kars güzergahındaki 'Turistik Doğu Ekspresi' hakkında açıklamalarda bulundu.

SABİT FİYAT UYGULAMASI KALKTI

Sabit fiyat uygulamasının sona erdiğini belirten Uraloğlu, ekonomik şartlar, işletme maliyeti ve talep durumu göz önünde bulundurularak değişken fiyat politikasına geçildiğini açıkladı.

Turistik Doğu Ekspresi, güzergahı üzerindeki tarihi ve turistik yerleri ziyaret etmek için belirli duraklarda mola verecek.

Tursitik doğu Ekspresi ile aralık ayından itibaren haftada 3 kez sefer gerçekleştirileceğini belirten Bakan Uraloğlu ayrıca, turizm amaçlı yeni tren rotalarının geliştirilmesi için çeşitli kurumlarla işbirliği yapılacağını ifade etti.

İstanbul el yakıyor! İstanbul el yakıyor!

Bakan Uraloğlu’nun konu ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde;

"Turistik Doğu Ekspresi için bu sezon sabit fiyat uygulaması yerine ekonomik şartlar, işletme maliyeti ve talep durumu dikkate alınarak değişken fiyat politikasına geçildi. Güzergahı üzerindeki tarihi ve turistik yerlerin gezilmesi için Ekspres, Ankara-Kars yönünde Erzincan ve Erzurum'da, Kars-Ankara yönünde ise İliç, Divriği ve Sivas'ta yaklaşık 3'er saat duracak."

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ BİLET FİYATLARI NE KADAR?

Yeni tarife henüz açıklanmadı ancak vagon türlerine göre mevcut bilet fiyatları şu şekilde: 

Yataklı vagon: Kişi başı 3.100 TL (indirimli 2.790 TL)
Örtülü Kuşet: Kişi başı 382 TL (indirimli 350 TL)
Pulman: Kişi başı 212 TL (indirimli 181 TL)

Ayrıca, 13-26 yaş arası yolcular, öğretmenler, 60-64 yaş arası yolcular, 65 yaş ve üzeri yolcular ve TSK personeli Doğu Ekspresi'nde indirimden yararlanabileceklerdir.