Tüberküloz (TB), hava yoluyla bulaşan bir bakteriyel enfeksiyondur, yani insandan insana hava yoluyla yayılabilir. Tüberkülozlu bir kişi hapşırdığında, öksürdüğünde, hatta konuştuğunda veya şarkı söylediğinde, zararlı bakteriler havada dolaşabilir ve yakınındaki herkesi enfekte edebilir. Tüberküloza yakalanırsanız, bakteriler genellikle akciğerlere saldırır ve bu da diğerlerinin yanı sıra öksürük , ateş, gece terlemesi ve halsizlik gibi semptomlara yol açabilir.

Tüberküloz enfeksiyonunun iki ana türü vardır: Gizli ve aktif. Gizli tüberkülozlu kişilerin vücutlarında bakteri bulunur, ancak henüz semptom göstermezler ve enfeksiyonu başkalarına bulaştıramazlar. Bu arada, aktif tüberkülozu olan kişiler semptomlar geliştirir ve enfeksiyonu yakındakilere bulaştırabilir. Gizli tüberkülozunuz varsa, yoğun stres yaşarsanız, bir hastalığınız varsa veya zayıflamış bir bağışıklık sistemi geliştirirseniz daha sonra aktif tüberküloz geliştirebileceğinizi belirtmekte fayda var .

YAYGIN BELİRTİLER

Tüberküloza neden olan bakteri size bulaştıysa, ilk başta herhangi bir belirtiniz olmayabilir veya belirtilerin ortaya çıkması biraz zaman alabilir. Belirtiler yaşarsanız, tüberkülozun ayırt edici belirtileri şunları içerir:

Ateş

Yoğun öksürük

Malaise veya genel bir rahatsızlık hissi

Göğüs ağrısı

İştah kaybı

Kasıtsız kilo kaybı

Gece terlemeleri

GİZLİ TÜBERKÜLÖZ BELİRTİLERİ 

Bağışıklık sistemi güçlü olanlar bazen TB ile ilişkili bakterilerin latent aşamadan aktif aşamaya geçişini durdurabilir. Gizli tüberkülozunuz varsa, vücudunuzda hala yaşayan zararlı bakteriler vardır. Ancak herhangi bir semptom yaşamazsınız ve enfeksiyonu başkalarına bulaştıramazsınız.

Ancak, verem deri veya kan testi yaptırırsanız, pozitif bir test sonucu alırsınız. Pozitif test ederseniz, sağlık uzmanınız muhtemelen gizli enfeksiyonu tedavi etmek için seçenekler önerecektir. Gizli vereminizi tedavi etmezseniz, sonunda aktif verem geliştirebilirsiniz ve bu da semptomlar yaşamanıza neden olabilir.

AKTİF TÜBERKÜLÖZ BELİRTİLERİ 

Aktif verem, bakterilerin vücudunuzda büyüdüğü ve semptomlar yaşamanıza neden olduğu anlamına gelir. Sahip olduğunuz kesin semptomlar, bakterilerin hangi organa saldırdığına bağlı olacaktır. Tüberküloz genellikle akciğerleri etkiler, ancak bakteriler diğer organlara da yayılabilir. Aktif vereminiz varsa, aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

Üç haftadan uzun süren öksürük

Balgam (akciğerlerden gelen mukus) veya kanı öksürmek

Göğüs ağrısı

Ateş

Titreme

Gece terlemeleri

Vücut ağrıları veya zayıflık

Kasıtsız kilo kaybı

AKCİĞER DIŞI TÜBERKÜLÖZ BELİRTİLERİ 

Tüberküloz bakterileri akciğerlerinizin dışındaki organlara saldırdığında, enfeksiyon ekstrapulmoner tüberküloz olarak bilinir - bir tür aktif TB. Akciğerlerinizdeki bakteriler kan dolaşımına veya yakın organlara yayılırsa akciğer dışı TB geliştirebilirsiniz . Akciğer dışı tüberküloz enfeksiyonlarının birkaç türü vardır ve yaşadığınız semptomlar, bakterinin hangi organı etkilediğine bağlı olacaktır.

MİLİYER TÜBERKÜLÖZ

TB bakterileri kan dolaşımına yayıldığında ve vücutta dolaştığında, miliyer tüberküloz adı verilen bir tür TB geliştirirsiniz. Bu enfeksiyonun belirtileri şunları içerir:

Ateş

Titreme

zayıflık

halsizlik

Sahte doktor  tüm dişlerini çekti Sahte doktor tüm dişlerini çekti

Zamanla kötüleşebilen nefes almada zorluk

Genitoüriner Tüberküloz

GENİTOÜRİNER TÜBERKÜLÖZ

Genitoüriner tüberküloz, bakteriler üreme organlarını veya böbrekler ve mesane gibi üriner sistem organlarını enfekte ettiğinde ortaya çıkar. Böbrek ve mesanede TB enfeksiyonu belirtileri şunları içerir:

Ateş

Sırt ağrısı

İdrarda kan

Sık ve ağrılı idrara çıkma

Bakteriler cinsel organlarınıza yayılırsa, doğumda erkek olarak atananlar testis torbasının büyüdüğünü fark edebilirken, doğumda kadın olarak atananlar kronik pelvik ağrı veya hamilelik komplikasyonları yaşayabilir .

MENİNGEAL TÜBERKÜLÖZ

TB menenjiti olarak da bilinen, merkezi sinir sistemine yayılan bakteriler, beyin ve omuriliği çevreleyen dokularda iltihaplanmaya neden olabilir. Meningeal TB'nin erken belirtileri, soğuk algınlığı veya grip gibi diğer durumların belirtileri gibi görünebilir . Bu nedenle, sağlık uzmanınıza TB'ye olası herhangi bir maruz kalma durumunu bildirmeniz çok önemlidir.

Meningeal TB'niz varsa, şunları yaşayabilirsiniz:

Mide bulantısı

uyku hali

Düşük dereceli ateş

Geçmeyen baş ağrısı

PERİTON TÜBERKÜLOZU

Karın tüberkülozu, TB ile ilişkili bakteriler mide astarına saldırdığında meydana gelir. TB peritoniti nadirdir, ancak semptomlar hafif olabilir ve şunları içerebilir:

Tükenmişlik

Karın ağrısı

Karında hassasiyet veya şişlik

TÜBERKÜLÖZ LENFADENİT

Bakteriler lenf düğümlerinize yayıldığında, tüberküloz lenfadenit adı verilen bir TB formu geliştirebilirsiniz. Genel olarak, bu tip TB, boynunuzun arkasındaki ve köprücük kemiklerinin üzerindeki lenf düğümlerini etkiler. Sonuç olarak, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

Ateş

Tükenmişlik

Şişmiş lenf düğümleri

KUTANÖZ TÜBERKÜLÖZ

Kutanöz tüberkülozda, TB ile ilişkili bakteriler cildinize yayılmıştır. Bu tür TB'nin genellikle nadir olduğunu belirtmekte fayda var. Kutanöz TB geliştirirseniz, şunları fark edebilirsiniz:

Ülserler

Ağrılı şişlikler veya nodüller

Tümseklerin etrafında şişlik

Derinin altında bulunan apseler veya şişlikler

KEMİK VE EKLEM TÜBERKÜLÖZÜ

Bazen iskelet tüberkülozu olarak adlandırılan kemik ve eklem tüberkülozu geliştirirseniz, şu semptomları yaşayabilirsiniz:

Eklem ağrısı ve iltihabı (şişlik)

Sertlik

Yürüme veya hareket etme sorunu

Vücut ağrıları

Sırt ağrısı

GASTROİNTESTİNAL TÜBERKÜLÖZ

Gastrointestinal (GI) sistem, vücudunuzdaki organları ağzınızdan anüsünüze bağlayan bir geçittir. Genel olarak, gastrointestinal TB geliştirmeniz için TB bakterilerinin sisteminizde uzun süre kalması ve çok uzağa yayılması gerekir. Bu tür TB aynı zamanda en nadir biçimlerden biridir ve dünyadaki TB vakalarının yalnızca yüzde 1 ila yüzde 3'ünü oluşturur.

Belirtiler geliştirirseniz, şunları fark edebilirsiniz:

Karın ağrısı

İshal

ağız ülserleri

Bağırsaklarınızdaki tıkanıklık

İdrarınızda veya dışkınızda kan

Kasıtsız kilo kaybı

Mide bulantısı ve kusma

KARACİĞER TÜBERKÜLÖZÜ

İlerlemiş akciğer tüberkülozu ve miliyer tüberkülozu olan kişilerde daha sonra karaciğer (veya hepatik) tüberkülozu gelişebilir - özellikle de enfeksiyonları tedavi edilmezse. Bu neden olabilir:

Sarılık (veya gözlerin ve cildin sararması)

genişlemiş bir karaciğer

Ateş

Karın ağrısı

NE ZAMAN SAĞLIK KURULUŞUNA BAŞVURMALI?

Tüberküloz ciddi bir enfeksiyondur. Pozitif bir sonuç almadığınız sürece vücudunuzda verem hastalığına yol açan bakterilerin olduğunu bile bilmiyor olabilirsiniz. Verem semptomları yaşarsanız veya enfeksiyonu olan biriyle temasa geçerseniz, sağlık uzmanınızla iletişime geçip tedavi görmeniz çok önemlidir; çünkü bu, bakterileri enfekte olmayan insanlara yaymanızı önleyebilir. Uzun süreli bir öksürük, ateş ve açıklanamayan kilo kaybı geliştirir göstermez sağlayıcınızı görmek en iyisidir .

SONUÇ OLARAK...

Tüberküloz (TB), durumu olan biri öksürdüğünde veya hapşırdığında başkalarına kolayca yayılabilen, hava yoluyla bulaşan bir bakteriyel enfeksiyondur. İki tür TB vardır: gizli (yani, henüz semptomlarınız yok) ve aktif (yani, semptomlarınız var ve enfeksiyonu başkalarına bulaştırabilirsiniz).

Genel olarak, TB akciğerlerinizi etkiler ve sürekli öksürük, ateş ve gece terlemeleri gibi semptomlara neden olur. Ancak bakteriler diğer organlara yayılabilir ve ekstrapulmoner TB olarak bilinen gelişmiş bir aktif TB formuna neden olabilir. Sahip olduğunuz ekstrapulmoner TB'nin tam türü, bakterinin etkilediği organa bağlı olacaktır. Bu, diğerlerinin yanı sıra cildinizi, kan dolaşımınızı, mide astarınızı, böbreklerinizi, mesanenizi veya beyninizi içerebilir.

Verem semptomlarınız varsa veya yakın zamanda enfeksiyona maruz kaldıysanız, ihtiyacınız olan tedaviyi almak için sağlık uzmanınızla hemen iletişime geçmeniz çok önemlidir. Bu sadece durumunuzu iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda enfeksiyonu başkalarına yaymanızı da önleyecektir.

Kaynak: health.com