Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura'nın (YAS) oturumu yaklaşık üç saat sonra sona erdi. Önemli değişiklikler ve atamaların çıktığı toplantı sonucunda rütbelerde değişikliğe gidlidiği görüldü.

İLK KADIN AMİRAL ATANDI

TSK'ya ilk kez bir kadın amiral atandı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Albay Gökçen Fırat, Yüksek Askeri Şura kararıyla ilk kadın amiral oldu. 

amiralgökçenfırat

İLK KADIN AMİRAL GÖKÇEN FIRAT KİMDİR? 

Gökçen Fırat yıllar önce verdiği bir röportajda Subaylığın Türkiye'de çok saygın bir meslek olduğuna değinerek şu ifadelere yer vermişti; ”Türk Silahlı Kuvvetleri Türkiye'de çok saygın bir kurum. Onun bir parçası olmak istedim. Küçüklüğümde 30 Ağustos törenlerini hiç kaçırmazdım, bana hep çok çekici gelirdi. GATA'daki bayan öğrencileri okurdum gazetelerden. Doktorluğu bile geri plana atacak kadar seviyordum bu işi. Ben 98'de mezun oldum. 5 yıl Yavuz fırkateyninde çalıştım. O gemi 200 kişilikti ve yaklaşık 110 metreydi. Bu gemi 28 metre. Oradan tayinle buraya geldim. Burada bir-iki sene kaldıktan sonra başka bir gemiye ya da kara birliğine çıkabilirdim. Her subayın mesleki patentine göre değişiyor bu; ben komutan oldum. Deniz Harp Akademisi'ne giren ilk kadın subay olmak istiyorum. Bu sınava girmek için belli rütbede olmak gerekiyor. O rütbeye de kadınlar ilk kez geçen sene ulaştı ama kazanan olmadı. Şimdi benim sıram.”

Seçil Erzan’ın evinden harçlık çıktı! Seçil Erzan’ın evinden harçlık çıktı!