ABD'nin Georgia eyaletinde, 2020'deki seçim sonuçlarını etkileme çabaları nedeniyle 13 ağır suçla suçlanan eski ABD Başkanı Donald Trump'ın sabıka fotoğrafı gündemi meşgul ediyor. Bu etkileyici fotoğraf, gelecek yılki seçimler öncesinde Trump'ın elini oldukça güçlendirdi.

Screenshot_6-2

77 yaşındaki Trump, bu fotoğrafı gelecek yılki seçimler öncesinde bir propaganda aracı olarak kullanarak seçmenin dikkatini çekti. 2024 seçimlerinde Cumhuriyetçiler'in adayı olmayı planlayan Trump, bu fotoğraftan sonra 7.1 milyon dolar bağış topladı ve gelir elde etti.

Guterres ilk kez o yetkiyi kullandı! Guterres ilk kez o yetkiyi kullandı!

700 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya olan Trump, Cuma günü 4.18 milyon dolar bağış topladı. Hafta sonuyla birlikte bu rakamın arttığı belirtildi.

Ayrıca, Trump'ın bu fotoğraf ve sonrasındaki açıklamaları da gündemdeki yerini koruyor. Yapılan anket çalışmaları, Trump'ın Cumhuriyetçiler arasında en fazla oy alan aday olduğunu gösteriyor. Anketlerde Trump'ın oyların yüzde 55'ini aldığı ve kendisine en yakın rakibin Ron DeSantis olduğu kaydedildi. DeSantis ise oyların yüzde 14'ünü aldı.

Georgia'nın Atlanta kentinde, "2020 başkanlık seçimi sonuçlarına müdahale girişimi" iddiasını soruşturan Fulton bölgesi savcılarının, deliller ve tanık ifadeleri sonucunda Trump'a yeni suçlamalar yöneltildiği 14 Ağustos'ta iddianameyle kamuoyuna duyurulmuştu. 98 sayfalık iddianamede Trump'a 13 suç isnat edilmişti. Eski avukatları Rudy Giuliani ve eski Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Mark Meadows gibi 18 kişiye de suçlama yöneltilmişti.

Davalıların en geç yarın öğle saatine kadar teslim olmaları gerekiyor.