ABD’nin eski Başkanı Donald Trump, Manhattan'daki Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde görülen davaya araç konvoyu ile katıldı. Dava ile ilgili olarak sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, New York Başsavcısı Letitia James'e yüklenen Trump, davanın "siyasi amaçlarla" açıldığı iddiasını tekrarladı.

Beşiktaşlı futbolcuya menajerden tehdit Beşiktaşlı futbolcuya menajerden tehdit

Trump, başsavcının kendisine karşı çok nadir kullanılan bir yasa ile dava açmasının "çok haksız" olduğunu savunarak, "Bu yasa, siyasi olarak seçilmiş partizan bir savcının, belki de bir siyasi rakibini yok etmeye ikna etmesine izin veriyor" ifadelerini kullandı. Ayrıca bu yasanın anayasal olabileceğini, ancak adaletsiz olduğunu belirtti.

BAŞSAVCIYI MECZUP OLARAK NİTELENDİRDİ

Başsavcı Letitia James hakkında sert ifadelerde bulunan Trump, onu "ırkçı," "beceriksiz," "korkunç," "meczup" ve "canavar" olarak nitelendirdi. Ayrıca Trump, gayrimenkullerinin değerlerinin başsavcı James tarafından yanlış hesaplandığını iddia ederek, onu New York'taki suçların artmasına ve eyaletin yasa dışı göçmenlerle dolmasına izin vermekle suçladı.

250 MİLYON DOLAR PARA CEZASI İSTENİYOR

Bugünkü duruşmada dün tanık sandalyesine oturan Trump'ın emekli muhasebecisi Donald Bender'in ifadesine ve diğer tanıkların dinlenmesine devam edilecek. Başsavcı James, Trump'ın servetini abartarak bankaları ve sigortacıları kandırdığını öne sürdüğü davada, Trump'a 250 milyon dolar para cezası ve şirketinin 5 yıl boyunca ticari gayrimenkul satın almaması ve yeni şirket kurmaması talep ediyor.

Yargıç Arthur Engoron'un kararına göre, Trump ile şirketinin yıllarca finansal durumlarını yanlış beyan ederek kredi ve düşük sigorta primi elde ettikleri iddia ediliyor. Davanın aralık ayı ortasına kadar sürmesi bekleniyor.