Eski ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, New York Başsavcısı Letitia James tarafından yöneltilen "dolandırıcılık" suçlamaları nedeniyle eleştirdiği Yargıç Arthur Engoron'a dikkat çekti. Trump, avukatlarının Engoron'un kararına itiraz ettiği duruşmaya katılacağını duyurdu.

Trump, tüm davanın "düzmece" olduğunu ifade ederek, Yargıç Engoron'un kendisine "adaletsiz, dengesiz ve gaddarca" davrandığını savundu. Özellikle "belgede tahrifat" ve "sigorta dolandırıcılığı" dahil altı suçlama yöneltilen Trump hakkındaki davanın bugünkü jürisiz duruşmada sonuçlanması bekleniyor.

Eski ABD Başkanı, daha önce cinsel taciz ve vergi dolandırıcılığı gibi suçlamalarla açılan davaların birçoğuna katılmamıştı. Ancak, ifade verme zorunluluğu bulunmamasına rağmen bugünkü duruşmaya katılacağını açıklaması, davanın seyrini değiştiren "sürpriz bir gelişme" olarak değerlendiriliyor.

WhatsApp Image 2023-10-02 at 15.54.07

TRUMP HAKKINDAKİ DOLANDIRICILIK DAVASI 

Filipinler'de 7,6 büyüklüğündeki depremde 1 kişi öldü! Filipinler'de 7,6 büyüklüğündeki depremde 1 kişi öldü!

Trump'a yöneltilen dolandırıcılık suçlamaları, Başsavcı James'in, Trump'ın, servetini 3,6 milyar dolar fazla gösterdiği iddiasına dayanıyor. İddianamede, Trump ve çocuklarının New York'ta bir daha şirket kurmasının yasaklanması, 250 milyon dolar para cezasına çarptırılması talep ediliyor. Yargıç Engoron ise Trump ve şirketinin finansal durumları hakkında sürekli yalan söyleyerek bankaları, sigortacıları ve iş dünyasından kişileri dolandırdığına ilişkin suçlamaların mahkemede görülmesine hükmetmişti.

Suçlamaların onanması durumunda, Trump'a ait bazı şirketlerin kontrolü mahkemece atanan bir kayyuma devredilebilecek. Trump'ın avukatı Christopher Kise, kararı "gerçeklerden ve yürürlükteki hukuktan tamamen kopuk" olarak nitelemiş ve itiraz başvurusunda bulunacaklarını bildirmişti.

Kaynak: AA