ABD’de Cumhuriyetçi Parti'de, 2024 seçimlerinde kim aday olacak?’ sorusunun yanıtı önümüzdeki ocak ayında başlayacak ön seçimlerin sonunda belli olacak. Anketlerse şu an eski Başkan Donald Trump'ın hakkındaki tüm suçlamalara rağmen açık ara önde olduğunu gösteriyor.

Mısır duyurdu: Kapı kapandı Mısır duyurdu: Kapı kapandı

CNN International tarafından düzenlenen son ankete göre, Trump, en yakın takipçisi Florida Valisi Ron Desantis’in 34 puan önünde çıktı. Yüzde 52 ile cumhuriyetçi başkan adayları arasında açık ara birinciliği elden bırakmadı.

Eski Başkan Yardımcısı Mike Pence ve eski ABD Birleşmiş Milletler Temsilcisi Nikki Haley yüzde 7 ile Desantis’in ardından gelirken, iş insanı Vivek Ramaswamy oy oranı ise yüzde 6.

Ankete katılanların yüzde 43’ü kesinlikle Trump’ı destekleyeceğini kaydederken, yüzde 61'i ise eski başkanın çok büyük olasılıkla Cumhuriyetçi Parti başkan adayı olarak 2024 seçimlerine katılacağına inandığını ifade etti. Katılımcıların çoğu Trump’ın karşı karşıya olduğu suçlamaların onun başkan olarak hizmet etme yeteneğiyle alakalı olmadığını düşünüyor. Söz konusu suçlamaların Trump’ın seçilebilirliği üzerindeki etkisi konusunda ciddi bir endişe duymuyor.