Muğla'da güz yangını! Muğla'da güz yangını!

Küresel ısınma mevsimleri altüst etti. Dolular ceviz büyüklüğünde yağıyor yağışlar metrakereye tonlarca düşüyor. Öte yandan bazı bölgeler de kuraklıkla baş etmeye çalışıyor. Yağışların yetersiz olması ve yaz aylarında artan sıcaklıklar sonucu ayçiçeği ambarı Trakya’da büyük sıkıntılar yaşanıyor. Tekirdağ’da yaşanan kuraklık sonucu yüzlerce dönüm ayçiçeği ekili alandaki bitkilerin boyu beklenen seviyenin altında kalırken, ayçiçeği taneleri de istenen olgunluğa erişmedi. Olgunluğa erişmeyi bırakın toprak resmen kuraklıktan yarıldı çiçekler kurudu. 

VERİMSİZLİK KORKUNÇ BOYUTTA

Microsoft’un kurucusu Bill Gates'in de ilgi gösterdiği bölgeden 22 bin dönüm tarım arazisi satın almıştı.  Bill Gates'in geniş araziler satın aldığı Trakya’da verimsizliğin yanı sıra ayçiçeği taneleri de istenen olgunluğa erişemedi. Öte yandan özellikle son dönemde artan teşviklerle birlikte Kanola ekimi de toprağı verimsizleştirdiği uyarıları yapılmıştı.

Türkiye'nin ayçiçeğinin ambarı Trakya’da ayçiçekte yüzde 70 azalma var. Çifçiler, geçen sene dekara (1000 metrekare) 220 kg biçtiklerini ancak bu sene 50-60 kg biçebildiklerini belirtiyor.