İtalya Hava Kuvvetleri’nin yıldönümü gösterileri için yapılan prova sırasında düşen bir akrobasi uçağı bir çocuğun ölümüne neden oldu. 

İtalya Hava Kuvvetleri'nin 100. kuruluş yıl dönümünü kutlamak amacıyla çeşitli gösteriler gerçekleştiren "Frecce Tricolori" akrobasi timinin uçağı, Vercelli ve Collegno bölgelerindeki gösteri öncesi prova uçuşu yaparken kaza meydana geldi. İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma tarihi bir hava üssü olan Torino Caselle Havalimanı'ndan kalkış yapan uçak, henüz bilinmeyen nedenlerle yere çakıldı.

PİLOT KURTULDU

Prova uçuşunun akşam saatlerinde gerçekleştiği belirtilirken, uçağın kalkış sırasında düşüş yaşadığı ve pilotun fırlatma koltuğunu kullanarak uçaktan atlayarak kurtulduğu bildirildi.

5 YAŞINDAKİ ÇOCUK ÖLDÜ

Ancak kaza sırasında olay yerinde bulunan bir ailenin 5 yaşındaki kız çocuğunun hayatını kaybettiği ve ailenin diğer üyelerinin yaralandığı aktarıldı.

Kazanın ardından "Frecce Tricolori" timinin tüm gösteri uçuşlarının askıya alındığı ve Caselle Havalimanı'nın geçici olarak hava trafiğine kapatıldığı belirtildi. İtalyan Aermacchi yapımı MB-339 model uçaklarını kullanan "Frecce Tricolori" akrobasi timi genellikle 10 uçakla gösteri uçuşları gerçekleştiriyor.