Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos tarihinde başladı ve devam ediyor.

Yoksulluk sınırı dört asgari ücreti aştı! Yoksulluk sınırı dört asgari ücreti aştı!

Belirlenen takvime göre, 11 farklı hizmet koluna ait tekliflerin tasnifi ve kamu görevlilerinin geneline dair tekliflerin ön müzakeresi gerçekleştirildikten sonra, müzakere aşamasına geçildi.

Müzakerelerin kritik bir noktaya geldiği bu süreçte, hükümetin kamu görevlilerinin geneline yönelik ilk zam teklifini yarın görüşme masasına sunması bekleniyor.

Eğer bu teklif Memur-Sen tarafından kabul edilmezse, hükümet 17 ve 22 Ağustos tarihlerinde yeni tekliflerle masaya geri dönecek.

Taraflar arasında anlaşma sağlanamazsa, 23 Ağustos itibarıyla Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek. Bu aşamada, Kurul en geç ay sonuna kadar sözleşmeye ilişkin kararını açıklayacak.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, yaptığı açıklamada, 1 Ağustos'ta başlayan görüşmelerin olumlu bir şekilde ilerlediğini vurguladı.

"BU HAFTA GÖRÜŞMELERİN SEYRİ AÇISINDAN ÖNEMLİ"

Tekliflerin tasnifi ve ön müzakere süreçlerinin tamamlanmasının ardından, yeni hafta itibarıyla görüşmelerin kritik bir aşamaya geldiğini belirten Tonbul, şunları söyledi:

"Bu hafta, hükümetin iki kez masaya teklif sunması planlanıyor. İlkini yarın bekliyoruz. Eğer yarın sunulan teklifi yetersiz bulursak, hükümet 17 Ağustos Perşembe günü yeni bir teklifle geri gelecek. Bu nedenle, bu hafta görüşmelerin seyri açısından büyük önem taşıyor. Kamu işvereni, enflasyon hedeflerine değil, piyasa gerçeklerine uygun bir teklif sunmalı. Makul taleplerimiz karşılık bulmalı ve sözleşme masada uzlaşmayla imzalanmalı."

MEMUR -SEN ÜÇER AYLIK ZAM İSTİYOR

Memur-Sen, toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer aldığı için 2024 yılı için üçer aylık dönemlerde yüzde 35, yüzde 10, yüzde 15 ve yüzde 10 artış talep ediyor. 2025 yılı için ise altı aylık dönemlerde yüzde 25 ve yüzde 15 zam talep ediliyor.