Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Naci İnci sosyal medya hesabı x'den togg paylaşımı yaptı. İnci hesabından iki fotoğraf paylaşırken "Üniversitemizin yeni makam aracı olan TOGG TX10’u teslim aldık. Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobili, yüz akımız TOGG’un, Boğaziçi Üniversitesi’ne hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Ekran görüntüsü 2023-09-13 215917

21 Ağustos'ta Resmî Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof.Dr. Mehmet Naci İnci atanan Naci İnci üniversitedeki kıdemli akademisyenlerle olan anlayış farkı ile medyanın gündemine geliyordu.

Prof. Dr. Naci İnci, 1987'de Marmara Üniversitesi'nden fizik dalında lisans derecesini, 1992'de ise fiber optik sensörler alanında Heriot-Watt Üniversitesi'nden (İngiltere) doktora derecesini aldı. 1993-1994 yılları arasında Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde optik haberleşme alanında doktora sonrası çalışmalar yaptı. 1994'te Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümünde yardımcı doçent oldu. 1996'da doçentliğe yükseltildi. 1998–1999 yıllarında fiber optik sensörlerin endüstriyel uygulamaları üzerine Gunma Üniversitesi'ne (Japonya) konuk araştırmacı olarak çalıştı.

1999–2005 yılları arasında Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde öğretim üyeliği yaptı; üniversitenin temel ve araştırma laboratuvarları ile diğer lisans ve lisansüstü programlarının kurulmasında görev aldı.

2005'te Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'ne profesör olan ve 2014-2018 döneminde bölüm başkanlığı yapan İnci, Stuttgart Üniversitesi (Almanya), Gunma Üniversitesi (Japonya), Norveç Teknik Üniversitesi ve Heriot-Watt Üniversitesi (İngiltere) olmak üzere yurtdışında çeşitli üniversitelerde konuk profesör olarak bulundu.

Prof. Dr. Naci İnci fiber optik, nano partiküller ve uygulamalarının fiziği, optik sensörler, kuantum optiği, kuantum bilişimi, kuantum kriptografisi konuları üzerine çalışıyor ve araştırmalar yürütüyor. Üniversite-sanayi ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik katkıları kapsamında ise Prof. Dr. İnci'nin iki uluslararası patenti bulunuyor.

F56Y7HOXEAACnXL