Yemek fotoğrafı paylaştığına pişman oldu Yemek fotoğrafı paylaştığına pişman oldu

Senegal hükümeti, sosyal medya platformu TikTok'a erişimi geçici olarak durdurma kararı aldı. İletişim Bakanlığından yapılan açıklamada, TikTok'un ülkenin istikrarını tehdit eden nefret dolu ve yıkıcı mesajlar için kullanılan bir uygulama olduğu belirtilerek, bir sonraki emre kadar erişim engeli uygulanacağı duyuruldu.

Bu karar, muhalif lider Ousmane Sonko'nun 31 Temmuz'da tutuklanmasının ardından alınan önlemler arasında yer alıyor. Muhalif lider Sonko'nun tutuklanmasından önce sosyal medyada destekçilerini eylem yapmaya çağırdığı iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Kararın ardından destekçileri arasında bazı kentlerde ve Dakar'ın banliyölerinde ufak çaplı sokak eylemleri düzenlenmiş ve çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetmişti.

Muhalif liderin tutukluluğu devam ederken, sosyal medya platformu TikTok'a getirilen erişim engeli, ülkenin kamu düzenini korumak ve olası sokak eylemlerini önlemek amacıyla alınan bir önlem olarak açıklandı. Mobil veri kesintisi de bu bağlamda uygulanmaya devam ediyor.

Öte yandan, muhalefet partisi PASTEF'in, Sonko'nun destekçilerine sürekli olarak ayaklanma çağrısında bulunduğu gerekçesiyle feshedildiği bildirilmişti. Muhalif liderin cezaevindeki duruşması için tutukluluk halinin ise devam etmesi bekleniyor.