Patronlar Dünyası'ndan Toygun Atilla'nın haberine göre Nisan ayında yaşanan bir olay, kokpitte namaz kılma konusunda yaşanan tartışmayı gündeme getirdi. Yurtdışı uçuş sırasında, ikinci pilot M.F.S'nin namaz kılmak istemesi üzerine 30 yıllık deneyime sahip kaptan pilot Y.G, "Uçuş güvenliğini tehlikeye atabilir" diyerek karşı çıkmıştı.

KOKPİTTE NAMAZA KARŞI ÇIKAN PİLOT İŞTEN ÇIKARTILMIŞTI

Söylentiye göre, kaptan pilot Y.G'nin ikinci pilot M.F.S'nin namaz kılmasını engellemesi sonucunda, Y.G işten çıkarıldı.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, "kokpitte namaz" tartışmasının medyada geniş yer bulmasının ardından, kokpitte namaz kılmak isteyen pilotlar için düzenlemeler getirileceğini açıkladı.

Söz konusu düzenleme, 24 Ağustos'ta Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün onayı ile yürürlüğe girdi ve kokpitte namaz kılmaya olanak tanıdı. 

ONAY ÇIKTI

Ülke genelinde "Mengene" operasyonu: Kumar, tombala... Ülke genelinde "Mengene" operasyonu: Kumar, tombala...

THY uçuş operasyon yönergesinde yer alan C maddesinde şu ifadelere yer verildi: 

"Türk Hava Yolları, uçuş sırasında uçuş mürettebatının zihinsel fiziksel sağlığına önem vermektedir. Bu nedenle, uçuş ekibi üyelerinin uçuşun kritik olmayan aşamalarında esneme ve hafif egzersizler için kısa molalar vermesine veya kokpitte dua etme, inancının gereğini yerine getirmesine izin vermektedir"