Arnavutluk Adalet Bakanlığı tarafından iadesi gerçekleştirilen ve Türkiye'de tutuklanan kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer dahil olmak üzere 7'si tutuklu toplam 21 sanığın dolandırıcılık suçlamalarıyla yargılandığı davada, Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki görüşünü sundu.

SAVCI MÜTALAASINI SUNDU

Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gerçekleşen duruşmaya, 5 tutuklu sanık, bazı mağdurlar ve avukatlar katıldı. Duruşmada, 2 tutuklu sanığın Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlantı kurduğu belirtildi ve Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasını sundu.

Savcının 22 sayfalık mütalaasında, Thodex'in 14 Eylül 2017'de kurulduğu ve şirketin başlangıçtan itibaren müşterileri kandırmak ve dolandırmak amacıyla faaliyet gösterdiği belirtildi. Mütalaada, müşterilerin platforma kaydolduktan sonra verdikleri emirlerle alım-satım yaptıkları kripto varlıkların değerlerinin aslında gerçek olmadığı ve bu şekilde dolandırıcılık yapıldığı ifade edildi.

Saffet Sancaklı’nın partiden istifası istendi! Saffet Sancaklı’nın partiden istifası istendi!

Şirketin başlangıçta güven kazanmak amacıyla düzgün bir şekilde hizmet verdiği ancak daha sonra dolandırıcılık amaçları doğrultusunda ünlü kişilerle reklam anlaşmaları yaptığı, kripto para bonusları verdiği ve pahalı çekilişler düzenlediği belirtildi. Mütalaada, şirketin temel amacının daha fazla müşteri ve para çekmek olduğu vurgulandı.

"THODEX SUÇ ÖRGÜTÜ"

Mütalaada, Faruk Fatih Özer ve suç ortaklarının baştan itibaren dolandırıcılık amacıyla hareket ettikleri belirtilerek, 2,027 mağdurun toplamda 257 milyon 862 bin 432 lira zarara uğradığı ifade edildi. Ayrıca, Thodex'in suç örgütü olduğu ve sanık Faruk Fatih Özer'in suçları sürekli bir şekilde işlediği mütalaada vurgulandı.

DAVADA KARAR ÇIKTI

Sonuç olarak, Faruk Fatih Özer'in 11,196 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldığı açıklandı.