Türkiye'nin dev e-ticaret sitelerinden Trendyol'da Filistin bayraklı ürünlere erişim olmadığı ortaya çıktı. Pek çok kullanıcı sitede arattığı Filistin bayraklı ürünlere ulaşamadı ve 'kurallara aykırı' cevabıyla karşılaştı.

Bunun üzerine pek çok kullanıcı sosyal medya platformlarında siteye boykot çağırısında bulundu.

Trendyol'dan ise konuyla ilgili açıklama gelerek, "Ürünlerin kasıtlı olarak yayından kaldırıldığı iddiaları tamamen asılsızdır" denildi.

Filistin-İsrail savaşı 14 gündür sürerken 17 Ekim'de Gazze'deki bir hastaneye yapılan ve 471 kişinin öldüğü saldırının ardından İsrail tepkilerin hedefi olmuştu. Pek çok ülkede Filistin için destek gösterileri yapılırken, Türkiye bu gösterilerin en yoğun yapıldığı adreslerdendi.

Binlerce insan sokağa çıkmış, İsrail'i protesto etmiş, Filistin'e de destek çıkmışlardı. Eylemlerde Filistin bayrakları ile bezenmişti.

Haliyle bu dönem Türkiye'de en çok rağabet gören ürünlerden biri Filistin bayrağı ya da Filistin simgesi içeren ürünler oldu.

İnsanlar, Türkiye'nin en çok satış yapan dijital satış platformu Trendyol’un sitesini ziyaret ederek bu ürünleri almak istedi. Ancak Filistin temalı ürünlere ulaşamadılar. Bu ürünlerin satışına sınırlama getirdiği iddiası sosyal medyada platformlarının en çok konuşulan konularından biri oldu.

X'te vatandaşlar uygulamada karşılaştıkları sorunları yazarken, platformun arama kısmına 'Filistin' yazdığında önceden olduğu gibi Filistin bayrağı, stickerı, atkısı gibi şeylerin yerine alakasız ürünler çıktığını söyledi.

TRENYOL'DAN YALANLAMA GELDİ

Trendyol, Filistin temalı ürünlerinin platformlarında kasıtlı kaldırıldığı iddiaları ile ilgili bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada, "Ürünlerin kasıtlı olarak yayından kaldırıldığı iddiaları tamamen asılsızdır" denildi. Marka tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Platformumuzdaki Filistin temalı ürünlerin kasıtlı olarak yayından kaldırıldığı iddiaları tamamen asılsızdır.

Mevcut ürünlere yönelik arama taleplerinin olağanın üzerinde bir hızda artması sonucunda söz konusu ürünler site-içi arama motorunda sistemsel incelemeye girmiş ve teknik ekiplerimizin müdahalesi sonucunda çok kısa sürede tekrar görüntülenmeye başlamıştır.

Türkiye'nin Trendyol'u olarak, tarihin en acı insanlık dramlarından birini yaşayan Gazze Halkı için devletimiz ve milletimiz ile birlikte yas tutuyor, yaşanan insanlık suçlarının karşısında olduğumuzu da bu vesileyle kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyoruz."

Tanju Özcan Bolu'da tabela indirdi! Tanju Özcan Bolu'da tabela indirdi!

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Ömer Faruk Yazıcı, platformun bu hareketini eleştiren bir tweet attıktan kısa süre sonra Trendyol üst yönetimi tarafından arandı.

Yönetim, yaşanan olayın sistemsel sebeplerden kaynaklandığını ve gerekli düzeltmelerin yapıldığını belirtti. Trendyol, bu durumdan duyduğu rahatsızlığı da dile getirerek özür diledi. Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı, Trendyol'un bu açıklamasını doğru kabul ederek, pazaryerlerindeki ilgili işletmelerin faaliyetlerini yakından takip edeceklerini duyurdu.