Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, ekonomiye ve verilere dair TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunumda önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Erkan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

FİYAT İSTİKRARI VURGUSU 

İstanbul el yakıyor! İstanbul el yakıyor!

Erkan, TCMB'nin ana amacının fiyat istikrarı olduğunu vurgulayarak, bu doğrultuda tüm araçları kararlılıkla kullandıklarını ve kullanmaya devam edeceklerini belirtti.

gaye

PARASAL SIKILAŞTIRMA SÜRECEK 

Merkez Bankası Başkanı Erkan, parasal sıkılaştırma politikalarının devam edeceğini ve bu politikaların rezerv birikimini artırdığını, döviz kuru istikrarını desteklediğini ifade etti. Bu politikaların dezenflasyonu hedeflediğini ve 2024 yılında enflasyonun hedefle uyumlu bir seviyeye çekilmesini amaçladıklarını belirtti.

hafize-1

KKM BAKİYESİ GERİLİYOR 

Erkan, kur korumalı mevduat bakiyesinin gerilediğini ve rezervlerde artış sağlandığını, TL'ye geçiş stratejisinin başarıyla ilerlediğine işaret etti.

2024 DEZENFLASYON DÖNEMİ 

Başkan Erkan, parasal sıkılaştırma sürecinin 2024 yılında etkilerini daha belirgin bir şekilde görmeye başlayacaklarını belirtti. Bu nedenle 2024 yılını dezenflasyon dönemi olarak tanımladı. Enflasyonun tek haneli seviyelere 2026 yılında düşürülmesini hedeflediklerini ifade etti.

hafize gaye erkan-3