24 Ekim Salı günü başlayacak olan Genel Kurul toplantısında, "Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"nin ikinci bölümündeki maddeler ele alınacak.

EMEKLİYE 5 BİN LİRA İKRAMİYE

Bu maddeler içinde emeklilere bir seferlik 5 bin lira ödeme, Kapadokya Alanı Hakkında Kanununda ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile ilgili düzenlemeler de bulunuyor.

BÜTÇE MESAİSİ DE BAŞLIYOR

Öte yandan, Plan ve Bütçe Komisyonu, 23 Ekim Pazartesi ve 24 Ekim Salı günlerinde 12. Kalkınma Planı üzerine görüşmeler gerçekleştirecek. Komisyon, 26 Ekim Perşembe gününden itibaren 2024 yılı bütçesinin genel görüşmelerine başlayacak. Aynı komisyon, 27 Ekim Cuma gününde TBMM, Kamu Denetçiliği Kurumu ve Sayıştay'ın bütçelerini ele alacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜM TEKLİFİ

Bakan Ali Yerlikaya: Hepsi çökertilecek Bakan Ali Yerlikaya: Hepsi çökertilecek

Ayrıca, AK Parti tarafından sunulan kentsel dönüşümle ilgili "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"nin görüşmeleri, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda başlayacak. Bu teklif, deprem bölgesinde yıkım kararı alınan binalarla ilgili yargısal süreçlere yönelik düzenlemeleri içeriyor.

Teklifte aynı zamanda riskli yapıların tespiti konusunda Kentsel Dönüşüm Başkanlığı veya ilgili idare tarafından yapılabilmesine yönelik düzenlemeler yer alıyor. Buna ek olarak, riskli yapı tespiti, maliklerin salt çoğunluğu ile alınan karara dayanarak gerçekleştirilebilecek. İstanbul'da kentsel dönüşümü hızlandırmak amacıyla başlatılan "yarısı bizden" kampanyasının uygulanabilmesi için hak sahiplerine mali yardım sağlama olanağı getirilecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Göç ve Uyum Alt Komisyonu da bu hafta toplanacak. Ayrıca Salı ve Çarşamba günleri, Meclis'te grupları bulunan siyasi partilerin grup toplantıları düzenlenecektir.