Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yeni yasama yılına hazır hale geldi. Yarın resmen açılacak olan Meclis'te bu dönem 14 siyasi parti temsil edilecek. 28'inci dönem 2'nci yasama yılında altı siyasi parti grubu yer alacak.

Meclis Genel Kurulu'nda bulunan siyasi partilerin milletvekili sayılarına göre oturma düzeni de belirlendi. Meclis'teki ilk tören, saat 13.00'te Atatürk Anıtı'nda gerçekleştirilecek. Genel Kurul ise saat 14.00'te toplanacak.

İYİ Parti'den ittifak açıklaması sonrası ilk istifa! İYİ Parti'den ittifak açıklaması sonrası ilk istifa!

ERDOĞAN'DAN ÖNEMLİ MESAJLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis kürsüsünden önemli mesajlar verecek ve kapsamlı bir konuşma yapacak. Siyasi parti liderleri de Meclis Genel Kurulu açılışına katılacaklar.

KILIÇDAROĞLU LOCADAN İZLEYECEK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili olmadığı için Genel Kurul'u locadan izleyecek.

EMEKLİ ZAMMI 

Emeklilerin ilgiyle beklediği konu, Meclis'te ele alınacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emekli maaşı düzenlemesi üzerinde çalışıyor. Bu teklifin Ekim ayı içinde Meclis'ten geçmesi bekleniyor.

Meclis'in gündeminde birçok konu bulunuyor. Çeşitli bakanlıklar, taleplerini içeren bir torba teklif sunacaklar. Örneğin, Kültür ve Turizm Bakanlığı, günübirlik kiralamaya yeni düzenlemeler getirecek. Üç aşamalı denetim sistemi ve ek güvenlik tedbirleri hayata geçirilecek.

SEZGİN TANRIKULU İÇİN FEZLEKE

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik bir fezleke Meclis'e sunulacak. Tanrıkulu'na yönelik fezleke, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan düzenlendi ve Cumhurbaşkanlığı'na iletilmiş durumda. Fezleke Meclis'e geldikten sonra Anayasa Adalet Karma Komisyonu'nda ele alınacak.

YENİ ANAYASA

Ayrıca, sivil bir anayasa için çalışmalar başlatılıyor. Meclis'te, AK Parti bünyesinde bir anayasa hazırlık komitesi kurulacak ve yeni yasama yılında çalışmalarına başlayacak. Bu anayasa çalışmalarında uygulanacak yöntem, izlenecek yol ve takvim de ele alınacak. Komisyonun muhalefetle de görüşmeler yapması planlanıyor.