Cumhuriyet'in haberine göre, Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü'nün, Tan Sağtürk'e teklifte bulunduğu öğrenildi.

Telefon görüşmesi yapılan Sağtürk, teklifi aldığını doğrulayarak "Şu an değerlendirme sürecindeyim" şeklinde yanıt verdi.

Eğer Sağtürk teklifi kabul ederse, Meriç Sümen'den sonra Devlet Opera ve Balesi'nin başına gelecek ikinci bale kökenli müdür olacak.

TAN SAĞTÜRK KİMDİR?

Türk bale ve dizi oyuncusu Tan Sağtürk, 14 Temmuz 1969 tarihinde İzmir'de doğmuştur. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Yüksek Bale Bölümü'nden mezun olan Sağtürk, zengin bir kariyere sahiptir.

Kariyerine Fransız Genç Balesi Le Jeune Ballet De France'da başlayan Sağtürk, daha sonra Fransız Devlet Balesi Ballet National De France'ta baş dansçı olarak görev yapmıştır. İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde de baş dansçı olarak çalışmış olan Tan Sağtürk, Diyarbakır, Mardin, Gaziantep, Kayseri, İstanbul, Ankara, İzmir ve Kıbrıs'ta bale ve dans okulları kurmuş ve eğitim vermiştir. Ayrıca Tan Sağtürk, bale ve dansı daha geniş kitlelere sevdirmek amacıyla kendi adını taşıyan Bale ve Dans Eğitim Merkezi'ni açmıştır.

Sağtürk'ün koreografisini yaptığı "Kalp Sesi Projesi" adlı yapıtı Antalya ve İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde sahnelenmiştir. Televizyon dünyasında da varlık gösteren Sağtürk, Fox TV'de yayınlanan "Bez Bebek" adlı dizide "Hakan" karakterini canlandırmış ve TV reklamlarında da rol almıştır. Göztepe taraftarı olan Sağtürk, çeşitli yarışma programlarında da yer almıştır.

Türkiye, UNESCO Dünya Miras Komitesi'nde! Türkiye, UNESCO Dünya Miras Komitesi'nde!

Kariyerinin yanı sıra oyunculuğu ile de tanınan Tan Sağtürk, "Alemin Kıralı," "Şöhret Okulu," "Doktorlar-2013," "Avrupa Yakası" gibi dizilerde konuk oyuncu olarak yer almıştır.