Abdulkadir Selvi, "Peki Suriye’ye yönelik Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı gibi yeni bir kara harekâtı olacak mı?" sorusuna yanıt verdi.

TERÖRLE MÜCADELEDE YENİ KONSEPT Mİ?

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, konuyla ilgili köşe yazısında şu değerlendirmelere yer verdi:

"İçişleri Bakanlığı’na yönelik terör saldırısından sonra Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Suriye’deki terör hedeflerinin vurulacağını açıklayıp, ABD başta olmak üzere üçüncü ülkelere ‘hedef olmayın’ uyarısı yapınca, terörle mücadelede yeni bir konsepte mi geçiliyor sorusu gündeme geldi.

İKİ BAKANIN AÇIKLAMASININ KODLARI

Peki iki bakanın üst seviyeden yaptığı uyarının kodları neydi?

Bu sorunun yanıtını aradım. “Terörü yerinde yok etme. Terörün kaynağını kurutma stratejimizde bir değişiklik yoktur. Bu konseptimiz güçlendirilerek sürdürülecektir. İki bakanımızın açıklaması üçüncü taraflara yönelik bir kararlılık vurgusudur. Bu üçüncü ülkelere bir uyarı ve hatırlatmadır. Biz terörle mücadelede tedbirlerimizi artıracağız. Terör örgütünün altyapı, üstyapı ve enerji tesislerini vuracağız. Siz ona göre tedbirinizi alın demektir” denildi.

Bahçeli'den Saffet Sancaklı sorusuna cevap Bahçeli'den Saffet Sancaklı sorusuna cevap

ORAYI TERK EDİN

ABD’nin, Suriye’de PKK-YPG’yi korumak için, terör örgütüne ait tesislerde bir kulübeye Amerikan bayrağı çekip teröristlere, “Amerikan bayrağı olduğu sürece burayı vuramazlar” diye güvence verdiği biliniyor.

Amerikan bayrağının altında yine ABD’li askerler tarafından PKK-YPG’li teröristlere eğitim verildiği tespit ediliyor.

Üçüncü ülkelere uyarı bu noktada önem kazanıyor. ABD’ye deniliyor ki, “Biz orayı vuracağız. Sen oradan çekil. Yoksa zarar görürsün.”

UYARI İŞE YARAR MI

Peki, ABD bu uyarı üzerine denileni yapar mı? ABD’nin sözlü uyarının ardından hemen harekete geçmesi beklenmiyor. ABD, sözlü uyarıdan sonra sahada ne yapılacağını görmeye çalışıyor. Söylemin, eylemle desteklenip desteklenmeyeceğini görmeyi amaçlıyor. Bir anlamda bizim kararlılığımızı test ediyor. Biz de ne kadar kararlı olduğumuzu göstermek için söylemimizi eylemle destekleyip, belirlediğimiz hedefleri vuruyoruz.

ARKA KAPI DİPLOMASİSİ

İki bakanın uyarısından sonra, Suriye’de bulunan başta ABD olmak üzere Rusya ve İran, hedef olmamak için oradaki askeri varlıklarının koordinatlarını verip “Buralar bizim, vurmayın” dedi mi? İki bakanın açıklamasından sonra bilgi paylaşımı olduğu ifade ediliyor. Ama, “Biz, kendi istihbaratımızla nerede bayrakları var, nerede askeri varlıkları var tespit ediyoruz. Onların verdikleri bilgilerin doğruluk derecesini kontrol ediyoruz. Kendi tespitlerimize göre hareket ediyoruz” diyorlar.

GÖZLER HAREKÂTA ÇEVRİLDİ

HAKAN Fidan ve Yaşar Güler’in uyarılarından sonra gözler, Irak ve Suriye’ye yönelik operasyonlara çevrildi. Bir de terör örgütüne yönelik altyapı, üstyapı tesisleri ve enerji tesislerinin meşru hedef olarak tanımlanması, Irak ve Suriye’ye yönelik operasyonlara nasıl yansıyacak sorusunun peşine düşüldü.

58 HEDEF İMHA EDİLDİ

Gerçi 1 Ekim tarihinden sonra Kuzey Irak’ta Metina, Hakurk, Kandil, Gara ve Asos’taki PKK hedeflerine yönelik iki gündür devam eden hava harekâtları söz konusuydu. İki bakanın açıklamasının mürekkebi kurumadan, bu kez aynı terör hedeflerine yönelik üçüncü hava harekâtı düzenlendi. Son 1 hafta içinde Irak ve Suriye’de yapılan operasyonlarda 37 terörist etkisiz hale getirilirken, 58 hedefin imha edildiği açıklandı.

KARA HAREKÂTI TEK SEÇENEK DEĞİL

Suriye’de terör örgütüne ait eğitim alanları, altyapı ve üstyapı tesisleri, enerji santralları, petrol kuyularının olduğu alanlar tek tek tespit edilmiş durumda. Dün itibarıyla terör örgütüne ait askeri sığınaklar, eğitim tesisleri, sabotaj birimleri, depolar ve cephanelikler vuruldu.

TÜM HEDEFLER VURULACAK

Terör örgütüne ait tüm hedeflerin belirlendiği nokta operasyonlarla bunların imha edileceği ifade ediliyor. Bu konuda tüm hazırlıklar tamamlanmış ve düğmeye basılmış durumda. Peki Suriye’ye yönelik Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı gibi yeni bir kara harekâtı olacak mı? İhtiyaç görülürse olur, ama Suriye için tek seçenek kara harekâtı değil deniliyor. Benim anladığım kara harekâtına gerek kalmadan havadan yapılacak nokta operasyonlarla PKK-YPG’ye ait tüm tesisler ortadan kaldırılacak."