Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan toplantı sonrası açıklama! Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan toplantı sonrası açıklama!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Kayıtlı İstihdam Projesi'nin Almanya Federal Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından sığınmacıların ekonomik, eğitim ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla finanse edildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, uluslararası fonlardan yararlanmak isteyen Türk işletmelerinin, geçici koruma statüsündeki çalışanlara ilave olarak Türk vatandaşı istihdam etmeleri gerektiği vurgulandı. Bu destekler için Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi'nden herhangi bir harcama yapılmadığı ve bu uluslararası fonların Türk vatandaşlarının istihdamını artırmak amacıyla kullanıldığı ifade edildi. Ayrıca, söz konusu fonların KOSGEB ile protokol yapan kamu ve özel bankalar aracılığıyla kullandırıldığına dikkat çekildi.

Son olarak, Ziraat Bankası'nın KOBİ'lere kredi vermek için Suriyeli ya da mülteci çalıştırma şartı aradığı yönündeki haberlerin yanıltıcı olduğu ve dezenformasyon içerdiği belirtildi.