Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, nafaka düzenlemesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Kanal 7’de konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Tunç, 1 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek "aile hukuku" konulu sempozyumda nafaka konusunun ele alınacağını belirtti.

Ayrıca, bu konuda 10 yıl süren boşanma davası olduğunu ve nafaka ile tazminatın ayrılması gerektiğine dikkat çekti.

Kadınların hassasiyeti konusunda duyarlı olduklarını vurgulayan Bakan Tunç, kadınların korunması ve nafaka konusunda mağduriyet yaşamamalarını savundu.

SÜRESİZ NAFAKA KALKIYOR MU?

Bakan Tunç’un nafaka düzenlemesine ilişkin açıklamaları şu şekilde;

 “10 yıl süren boşanma davası var. Burada boşanma davasıyla tazminat, nafaka konularını ayırabiliriz, ayırmamız da gerekir. Nafaka ile ilgili bahsedilen mağduriyetlere duyarsız kalmamak gerekir. Kadının hassasiyeti noktasında biz hassasız. Kadınların korunması, onların nafaka konusunda mağduriyetlerine yol açılmamasını biz de savunuyoruz. Diğer yandan eğer dosya bazında farklı haksızlıklara neden olunuyorsa her iki taraf açısından düşünmek gerekir.”

Ayrıca, sempozyumun Türkiye Adalet Akademisi tarafından düzenleneceğini ve konuya ilişkin tüm mağduriyetlerin ele alınacağını açıkladı. Yurt dışından akademisyenlerin ve uzmanların katılacağı sempozyumda, aile hukukunun detaylı bir şekilde ele alınarak çözüm önerileri üzerine çalışılacağını belirtti. Adalet Bakanı Tunç, bu sempozyumun aile hukukunu yeniden değerlendirmek için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı.