Dolar bugün ne kadar oldu? Dolar bugün ne kadar oldu?

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinde, AB-Türkiye ilişkilerini ele aldılar. Ayrıca, Türkiye'deki en zor durumda olan sığınmacılar için kullanılmak üzere 781 milyon euroluk bir AB fonunu içeren bir sözleşme imzaladılar. AB Komisyonu, bu fonun Türkiye'de en zor durumda olan sığınmacılar için bir sosyal güvenlik ağı oluşturulmasına katkı sağlayacağını açıkladı.

AB Komisyonu'nun açıklamasına göre, Sosyal Güvenlik Ağı (SSN) sözleşmesi, AB tarafından başlatılan Acil Sosyal Güvenlik Ağı'nın bir devamı olarak kabul ediliyor. Bugünkü imza ile birlikte AB'nin sığınmacılara yönelik yardımlarının toplamı 2011 yılından bu yana 10 milyar eurodan fazla bir rakama ulaşmış oldu.

ŞİMDİYE KADAR İMZALANAN EN BÜYÜK AB SÖZLEŞMESİ 

Oliver Varheyli sözleşme ile ilgili açıklamasında, "Bugün en savunmasız durumdaki sığınmacılara desteğin sürdürülmesi amacıyla, şimdiye kadar imzalanan en büyük tekil AB sözleşmesi olan 781 milyon euroluk sözleşmeyi imzalamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu sözleşme, AB'nin dünyanın en büyük sığınmacı toplumunu barındıran Türkiye'ye yönelik devam eden dayanışmasını ve sarsılmaz desteğini gösteriyor ve Türkiye'ye yaptığımız yardımların miktarını 10 milyar euronun üzerine çıkarıyor. Türk yetkililerle yakın iş birliği içinde 2023 sonrasında da desteğimizi sürdürme kararlılığını taşıyoruz" dedi.