Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, haftalık bilgilendirme toplantısında gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TAHIL KORİDORU

Soru üzerine, "Tahıl koridoru" olarak adlandırılan yeni bir görüşme süreci hakkındaki iddialara değinen kaynaklar, Türkiye'nin bu girişimin dörtlü bir yaklaşımla devam ettiğini ve başka alternatiflerin masada olmadığını belirtti.

TÜRKİYE'NİN MEŞRU MÜDAFAA HAKKI

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın terörle mücadele açıklamalarının hatırlatılması üzerine, "üçüncü taraflar" ifadesinin kime işaret ettiği sorulduğunda, kaynaklar PKK/KCK ve diğer terör unsurlarını etkisiz hale getirerek Türkiye'nin meşru müdafaa hakkını kullanarak halkını ve güvenlik güçlerini terör saldırılarından koruma amacını vurguladı.

PKK/YPG AYNI TERÖR ÖRGÜTÜ

Bakanlık kaynakları, geçmişte yapılan operasyonlara atıfta bulunarak, bu operasyonların devam ettiğini ve PKK/YPG'nin aynı terör örgütü olduğunu yineledi. Ayrıca, diğer ülkelerin bu teröristlerle temas etmemeleri gerektiğini belirtti.

Yapılan hatırlatmanın yeni bir uyarı olup olmadığına dair soru üzerine, kaynaklar bu hatırlatmanın niteliğini açıklayarak, alınması gereken tedbirlerin ilgili tarafların kendi tercihine bağlı olduğunu belirtti.

GÜVENLİK TOPLANTISI VE HAREKAT SEÇENEKLERİ

Milli Savunma Bakanlığı'ndaki ‘Güvenlik Toplantısı’na dair sorulan bir soruya kaynaklar, bu toplantının genel bir güvenlik değerlendirmesi ve istişare toplantısı olduğunu ve benzer toplantıların ihtiyaç duyulduğunda devam edebileceğini açıkladı.

YENİ KARA HAREKATI MÜMKÜN MÜ?

Türkiye'nin EURO 2024 fikstürü belli oldu Türkiye'nin EURO 2024 fikstürü belli oldu

"Yeni bir sınır ötesi kara harekâtı olur mu?" sorusu üzerine askeri yöntemlerle hedeflerin ele geçirilmesinde birçok hareket tarzının olduğuna dikkati çeken kaynaklar, hangi hareket tarzının uygulanacağının belirlenmesinde çok sayıda faktörün etkili olduğunu ifade ederek, tek hedeflerinin Türkiye'ye ve millete tehdit oluşturan terör örgütlerini yok etmek olduğunu, tek seçeneğin kara harekatı olmadığını dile getirdi.

ANKARA'DAKİ TERÖR SALDIRISI

Ankara'daki son terör saldırısına dair bilgi veren kaynaklar, teröristlerin saldırı girişimi sırasında "paramotor" kullanmış olabileceklerini ifade ederek, bu konuda yürütülen araştırmanın devam ettiğini bildirdi.

HAVA HAREKATLARININ FİNANSAL KAYNAKLARI HEDEF ALMASI

Hava harekatlarının terör örgütlerinin finansal kaynaklarını hedef alıp almadığına yönelik soru üzerine, kaynaklar, terörün kaynağında yok edilme stratejisinin devam ettiğini ve terör örgütünü besleyen her türlü unsurun meşru hedef olarak kabul edildiğini ve bu yaklaşımın devam edeceğini vurguladı.

DAHA ÖNCE 4 HAREKAT DÜZENLENMİŞTİ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son açıklamasında sıkça dile getirdiği "Bir gece ansızın gelebiliriz" sözünü bir kez daha vurgulayarak, dikkatleri Suriye ve Irak'taki terör örgütlerine çevirmişti. Türkiye, 2016 yılından bu yana gerçekleştirdiği 4 kara harekatı ve geçen yıl düzenlenen hava harekatıyla terörle mücadelesini sürdürmüştü. Ayrıca, bölgesel operasyonlar da devam ediyor.