Ankara Başsavcısı Ahmet Akça, Hâkimler ve Savcılar Kurulu'nun yaz kararnamesinin açıklanmasının ardından Ankara Adliyesi'nde yeni iş bölümünü belirledi. 

SAVCILAR BİLİŞİM BÜROYA ATANDI 

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş suikastına ilişkin soruşturmayı yürüten Başsavcıvekili Durdu Özer, Genel Soruşturma Bürosu'ndan alınarak Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu'nun başına getirildi. Ateş cinayetinin soruşturması ise Başsavcıvekili Ahmet Altun'a devredildi. Savcı Ayhan Ay ile birlikte Özer'e bağlı olarak soruşturmayı yürüten savcı Durmuş Ali Kaya da Bilişim Suçları Bürosu'na kaydırıldı. 

DİĞER ATAMALAR 

Ankara Adliyesi'nde geçerli olacak iş bölümüne göre, İzmir'den Ankara'ya atanan Başsavcıvekili Can Tuncay da Genel Soruşturma Bürosu'ndan sorumlu 5 başsavcıvekilinden biri oldu. Terör Suçları Soruşturma Bürosu'na Başsavcıvekilleri Veysel Kaçmaz ve Mehmet Işık bakmaya devam edecek. Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosundan sorumlu Başsavcıvekili Halil Maçkaya Memur Suçları Soruşturma Bürosu'na getirilirken, Basın Suçları Soruşturma Bürosu ile Parlamenter Büro'ya Başsavcıvekili Mahmut Akıncı getirildi.

AK PARTİLİ TAŞKESENOĞLU DAVASI 

Sokak ortasında Pitbull dehşeti: Kadın canını zor kurtardı! Sokak ortasında Pitbull dehşeti: Kadın canını zor kurtardı!

AK Partili Zehra Taşkesenlioğlu ile boşanma aşamasındayken tutuklanan eski THK Rektörü Ünsal Ban soruşturmasını yürüterek dava açan Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Sorumlu Başsavcıvekili Ahmet Yıkılmaz da bu görevine devam edecek. Başsavcıvekili Özer ve savcılar Ay ve Kaya'nın adli tatil nedeniyle izinde oldukları öğrenildi ve soruşturma dosyası Başsavcıvekili Ahmet Altun'a devredildi. Adli tatil bitiminde dosyanın bir kez daha Özer'in koordinatörlüğünde savcılar Ay ve Kaya'ya devredilip devredilmeyeceği merak konusu oldu.

NE OLMUŞTU?

30 Aralık 2022 tarihinde Ankara'da silahlı saldırıya uğrayan eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş, hayatını kaybetmişti. Ateş suikastıyla ilgili soruşturma devam ederken, Tolgahan Demirbaş tekrar gözaltına alındı. Demirbaş'ın, cinayetin işlendiği akşam MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz ile aynı evde olduğu ve daha sonra savcılık talimatıyla serbest bırakıldığı iddia edilmişti. Cinayet kapsamında tutuklanan bazı şüphelilerin avukatlığını üstlenen Serdar Öktem ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın Özel Kalem Müdürü Emre Y. de gözaltına alındı.