Sinan Ateş cinayeti, 30 Aralık 2022 tarihinde Ankara'nın merkezinde bir tetikçi tarafından gerçekleştirilmişti. Soruşturmayı ilk yürüten savcı Ayhan Ay, dönemin Ülkü Ocakları yöneticisi Tolgahan Demirbaş'ın gözaltına alınmasına karar vermişti. Ancak bu kararı nedeniyle izne çıkarılmıştı. Cinayetin ardından başka iki savcı soruşturmaya dahil olmuştu. Ancak, soruşturma bir türlü tamamlanamamış ve sonuç alınamamıştı.

DOSYA İLK SAVCIYA GERİ DÖNDÜ

DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre, soruşturmayı yürüten yeni savcılar görevden alındıktan sonra, dosya başsavcı vekili Ahmet Altun tarafından Ayhan Ay'a geri verildi. Bu gelişmeyle birlikte soruşturma dosyası başladığı kişiye geri döndü.

Bu süreçte toplamda 21 şüpheli tutuklanmış, aralarında cinayetin tetikçisi, iki özel harekât polisi, Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel, MHP'li avukat Serdar Öktem ile MHP İstanbul İl Yöneticisi Ufuk Köktürk de yer almıştı. Durumun bu şekliyle özellikle MHP içinde bazı tepkilere yol açtığı ifade ediliyor.

SORUŞTURMA OLCAY KILAVUZ'A UZANACAK MI?

Soruşturmayı yürüten Durdu Özer'in çalışmaları sonucu toplamda 21 şüpheli tutuklanmıştı. Tutuklananlar arasında cinayetin tetikçisi, iki özel harekât polisi, Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel, MHP'li avukat Serdar Öktem ve MHP İstanbul İl Yöneticisi Ufuk Köktürk de bulunuyor. Bu gelişmeler özellikle MHP içinde bazı tepkilere neden oldu.

Bu süreçte Durdu Özer'in, eski MHP Milletvekili Olcay Kılavuz ile ilgili adım atmak istediği ancak emniyet birimlerinden yeterli delil alamadığı belirtiliyor. Ayrıca, cinayeti azmettirenlerin bulunması soruşturmanın en önemli aşaması olarak öne çıkıyor.

SORUŞTURMA UZAYABİLİR

Bu değişiklikle birlikte soruşturma dosyasının süreci bir süre daha uzayabilir. Çünkü savcı Ay, daha önce dosyanın tüm evraklarına erişememişti ve şimdi bu evrakları incelemesi gerekiyor. Ayrıca Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça'nın koordinasyonunda yürütülen soruşturmada, dosyanın son halini alması bir süre daha sürebilir.

Sinan Ateş cinayeti, Ankara'da büyük yankı uyandırmış ve birçok şüpheli tutuklanmıştı. Soruşturma, ailenin yanı sıra kamuoyunun da yakından takip ettiği bir olay haline geldi.

İddianamenin ne zaman hazırlanacağı ve soruşturmanın başka isimlere uzanıp uzanmayacağı ise henüz bilinmiyor.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş, Ankara'da 30 Aralık 2022 tarihinde meydana gelen olayda tetikçi Eray Özyağcı tarafından 5 kurşunla öldürüldü. Saldırının ardından başlayan cinayet soruşturması, bazı dikkat çekici gelişmelere sahne oldu.

Soruşturmayı yürüten savcı Ayhan Ay, olayın ardından eski Ülkü Ocakları yöneticisi Tolgahan Demirbaş'ı gözaltına almak istedi. Ancak bu karar nedeniyle izne çıkartıldı. Demirbaş, daha sonra dönemin MHP Milletvekili Olcay Kılavuz'un evinde saklanırken gözaltına alındı. Soruşturma dosyası ise Ankara Başsavcı Vekili Durdu Özer ve savcı Durmuş Ali Kaya'ya verildi. Savcı Ay, dosyanın 3. savcısı olarak yer alsa da süreçte aktif rol oynayamadı ve dosyanın fiziksel evraklarına ulaşamadı.