İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ülke genelinde gerçekleştirilen "Mercek" operasyonları kapsamında sosyal medya hesabı X'ten yaptığı açıklamada, toplamda 1212 ruhsatsız tabanca, 167 kaçak kurusıkı tabanca, 44 uzun namlulu tüfek ve 225 ruhsatsız av tüfeği ele geçirildiğini duyurdu. 

BİN 858 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI 

Yerlikaya, bu operasyonlarda 76 ilde görev yapan il emniyet müdürlükleri ve il jandarma komutanlıklarının işbirliği ile büyük bir başarı elde edildiğini belirtti. Operasyonlarda toplamda bin 858 şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı.

O masadaki fenomenlere soruşturma  O masadaki fenomenlere soruşturma 

MÜCADELE KARARLILIĞI 

Bakan Yerlikaya, ruhsatsız silahların toplum güvenliğini tehdit ettiğine dikkat çekerek, silah temin edenlerle ve silah kaçakçılarıyla mücadelelerinin kararlılıkla sürdürüleceğini vurguladı.

Aynı zamanda, Emniyet ve Jandarma ekiplerini tebrik eden Bakan Yerlikaya, organize suç örgütlerinin ve ruhsatsız silah temin edenlerin adalet karşısında hesap vermesi için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını söyledi. Halkın huzurunu kaçıran suç örgütlerine ve silah kaçakçılarına karşı hükümetin kararlı bir şekilde mücadele ettiğini belirtti.

Operasyon sonuçlarına göre, İstanbul'da 285 tabanca, 9 uzun namlulu tüfek, Adana'da 139 tabanca, 5 uzun namlulu tüfek, İzmir'de 82 tabanca, Diyarbakır'da 58 tabanca, 7 uzun namlulu tüfek, Bursa'da 49 tabanca ve 1 uzun namlulu tüfek ele geçirildi.

HANGİ İLDE NE KADAR SİLAH ELE GEÇİRİLDİ? 

Operasyonlarda İstanbul'da 358, Adana'da 272, İzmir'de 91, Diyarbakır'da 71, Bursa'da 74 ve Mersin'de 70 şüpheli yakalandı. Bu operasyon sonuçları, Türk hükümetinin suçla mücadele konusundaki kararlılığını yansıtıyor.