Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektöründeki stokçuluk ve fahiş fiyat uygulamalarıyla mücadele etmek amacıyla yeni bir düzenlemeye gidiyor. Bu düzenleme kapsamında sahadaki denetim elemanlarına ek olarak elektronik sistemlerden de denetim yapılacak. İkinci el piyasasında da değişiklikler yapılacak ve ilan sitelerinde gerçek kişilerin satış yapmasına izin verilecek.

Otomotiv sektöründe yeni bir elektronik sistem kurulacak ve araçların stok durumu takip edilecek. Araçlar ithal edildiğinde veya fabrikadan çıktığında, müşteriye ulaşana kadar bu sistem üzerinden takip edilecek. Böylece, bayilerin stokçuluk yapmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Emekli ve memur maaş zammı belli netleşiyor Emekli ve memur maaş zammı belli netleşiyor

İkinci el piyasasında ise ilan sitelerinde gerçek kişilerin satış yapmasına izin verilecek. İlan veren kişilerin gerçek isimleri, soyadları ve telefon bilgileri doğrulanacak. Sahte isimle ilan verenlere cezai yaptırım uygulanacak ve ilana erişim engeli getirilebilecek. Ayrıca, konut satışlarında da benzer düzenlemeler yapılacak.

Bu yeni düzenlemeyle, otomotiv sektöründe stokçuluk ve fahiş fiyat uygulamalarıyla mücadele edilmesi ve ikinci el piyasasında daha şeffaf bir ortam oluşturulması hedefleniyor. Elektronik sistemlerin ve ilan sitelerinin denetimle iş birliği yapmasıyla, sektördeki düzensizliklerin önüne geçilecek.