Çoğu sürücü, ikinci el araç alırken ekspertiz yaptırıyor ancak sıfır araçlarda durum farklı. Ancak İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, sıfır araç alacaklara önemli uyarılarda bulundu.

İKİNCİ BOYA UYARISI 

Konserlere milyonlar gitmiş Konserlere milyonlar gitmiş

Milliyet'te yer alan habere göre Ertemel, şunları söyledi:

"Sıfır kilometre olsa bile araçlar, genellikle fabrika tarafından yapılmış ikinci boya gibi durumlarla karşılaşabiliyor. Bu, ülkemiz piyasasında aracın değerini etkileyebilir ve sorunlara neden olabilir.

Bu nedenle, vatandaşlarımızın sıfır araç alırken mutlaka yetki belgesi sahibi bir otomobil satıcısından alışveriş yapmalarını ve önce TSE onaylı güvenilir bir ekspertiz merkezinde aracı kontrol ettirmelerini tavsiye ediyoruz. Yetki belgesi sahibi işletmelerden araç alırken ekspertiz zorunlu olduğunu unutmamalıyız.

Sıfır araç alırken bazı bayilerin haksız taleplerde bulunduğu durumlar da var. Ancak artık 6+6 yönetmeliği ile ticaret maksatlı sıfır araç alıp satan bireysel kullanıcıların haksız talepleri azaldı.

Ayrıca, bazı bayiler araçlara aksesuar montajı yaparken zarar verebiliyor. Ancak iyi niyetle bu tür aksaklıkları çözmeye çalışıyorlar.

Eğer işlem sırasında araç hasar görürse, bu durumu tespit etmek ve raporlamak önemlidir. Vatandaşlarımız, durumu bayiyle çözemezlerse distribütöre bildirerek çözüm yolu bulabilirler. Müşterilerin haklı olduğu durumlarda mutlaka çözüm aranacaktır. Ancak çözüme kavuşmayan durumlarda yargıya başvurulabilir."