En zengin ve en yoksul il belli oldu En zengin ve en yoksul il belli oldu

Ticaret Bakanlığı, son iki yılda araç fiyatlarında yaşanan fahiş zamların önüne geçmek için çeşitli önlemler almaya devam ediyor. Bu kapsamda yeni bir yöntem olarak, sağlık ve ilaçlarda kullanılan ürün takip sistemi benzeri bir elektronik uygulama otomobillere getirilecek. Bu uygulama sayesinde araçlar, ithal edildikten ya da fabrikada üretildikten sonra müşteriye ulaşana kadar takip edilecek ve böylece stokçuluğun önüne geçilecek.

ÇİP TAKILACAK

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Ticaret Bakanlığı'nın 6+6 yönetmeliğinin kapsamını genişleterek piyasadaki suni fiyatların ve haksız uygulamaların önüne geçtiğini belirtti. Ayrıca, sıfır otomobillere takılacak çip sayesinde araçların üretim, sevkiyat, satış ve teslimat gibi süreçlerinin kaydedileceğini ifade etti. Bu sayede araçların stokçuluk faaliyetlerine maruz kalmadan süreçlerinin takip edilebileceğini ve fiyat artışlarına olumsuz etki eden olağan dışı beklemelerin tespit edileceğini vurguladı.

FABRİKADAN MÜŞTERİYE ULAŞANA KADAR TAKİP SİSTEMİ  

Ertemel ayrıca, İMAS Derneği olarak uzun süredir üzerinde çalıştıkları daha geniş kapsamlı bir "karne" sistemi oluşturma projesini de anlattı. Bu projede araçların üretim aşamasından showroom sergilenmesine, tüketiciye ulaşmasından sonraki süreçlere kadar geçmiş tüm bilgilerin kaydedileceği bir sistem öngörüldüğünü belirtti. Böylece araçların bakım, kaza, değiştirilen parçalar gibi detaylara erişilebileceği, tüketicilerin daha güvenli ve bilinçli alışveriş yapabileceği bir sistem oluşturulması hedefleniyor. 

STOKÇULARA KÖTÜ HABER

İMAS Başkanı, 6+6 yönetmeliğinin ikinci el otomobilde spekülatif fiyatlamalara karşı etkili olduğunu ve fiyat artışlarını engellediğini ifade etti. Ayrıca, ürün takip sistemi sayesinde stokçulukla gelen fiyat artışlarına olumlu etki edeceğini ve gerçek tüketicinin otomobile erişimini kolaylaştıracağını belirtti. Bu yeni uygulamanın sektöre her açıdan fayda sağlayabilecek değerli bir çalışma olduğunu sözlerine ekledi.