Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov yaptığı açıklamada, Gazze'deki şiddet olaylarını yorumlarken Rusya'nın Türkiye ile diyalog halinde olduğunu ifade etti. 

Sergey Lavrov: "Gazze krizinin bölgesel bir soruna dönüşme tehlikesi çok büyük. Rusya bu konuda Türkiye ile diyalog halinde" dedi.

Lavrov, Gazze'deki insanlık trajedisinin arkasında İran'ın olduğu yönündeki suçlamaların bir provokasyon olduğunu söyledi.

Daha önceki açıklamasında, Türkiye’nin ortaya koyduğu İsrail-Filistin meselesinde kalıcı barış için tarafların garantör ülkeleri olacağı bir sistem fikrine ilişkin değerlendirmede bulunan Lavrov,

"Her türlü yapıcı teklifi müzakere etmeye hazırız. Geçen gün duyduğum bu girişim açıkça gerilimi düşürme ve durumu normalleştirme arzusundan kaynaklanıyor. Tam olarak ne kastedildiğini elbette bu konuda temas halinde olduğumuz Türk dostlarımızdan duymak isteriz" ifadesini kullandı.

Sergey Lavrov, her türlü yaklaşımın tarafların çıkarları dengesine dayanmasını ve birinin çıkarlarını başkalarının çıkarları pahasına empoze etmemesini savunduklarını işaret ederek:

70 yaşında ikiz doğurdu 70 yaşında ikiz doğurdu

"Bana öyle geliyor ki Türkiye’nin inisiyatifi böyle bir dengeyi sağlama arzusundan kaynaklanıyor. Bunu değerlendirmek için işbirliği yapmaya hazır olacağız" dedi.

HER ŞEYİ İRAN'A YÜKLEME ÇABALARINI KIŞKIRTICI BULUYORUZ 

Gazze Şeridi’ndeki krizin bölge çapında bir çatışmaya dönüşme riskinin oldukça ciddi olduğunu vurgulayan Lavrov,

"Her şeyi İran'a yükleme çabalarını gözlemliyoruz ve bunları oldukça kışkırtıcı buluyoruz. İran yönetiminin oldukça sorumlu ve dengeli bir pozisyon aldığına inanıyorum. İran, bu çatışmanın tüm bölgeye ve komşu ülkelere yayılmasının önlenmesi çağrısında bulunuyor" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail-Filistin meselesinde kalıcı bir barış için tarafların garantörlerinin olacağı bir sistem fikrini ortaya koyduklarını bildirmişti. Filistin için Türkiye’nin, İsrail için de başka ülkelerin garantör olabileceğini belirten Hakan Fidan, "Her iki tarafın da mutabık kalacağı bir antlaşmaya varıldıktan sonra, bunun gereklerinin yerine getirilmesi hususunda garantör ülkeler sorumluluk üstlensin" demişti.