Vatandaşın bankaya borcu 2.5 trilyon lira Vatandaşın bankaya borcu 2.5 trilyon lira

Küresel piyasalar Orta Doğu'daki çatışmalara ilişkin belirsizliklerle yeni haftaya da negatif seyirle başlarken, bu hafta gözler Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) para politikası kararlarına çevrildi.

İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haberler yatırımcıların odağında kalmaya devam ederken, çatışmaların daha da genişleyebileceği endişesi risk iştahını olumsuz etkilemeyi sürdürüyor. Hafta sonunda çatışmaların genişleyebileceği endişesi hakim olmaya devam etse de İsrail'in Gazze'ye askeri harekatını ertelediğine yönelik haberler varlık fiyatlarındaki oynaklığı sınırlı da olsa azalttı.

Söz konusu gelişmelerle Brent petrolün varil fiyatı yeni haftaya yüzde 1,3 değer kaybıyla başlarken, atlının ons fiyatı haftanın ilk işlem gününde yüzde 0,4 azalışla 1.974 dolara indi.

Yurt içinde, cuma günü satış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 3,33 değer kaybıyla günü 
7.510,68 puandan tamamladı.

DOLAR-EURO YÜKSELİŞTE
Dolar/TL, cuma günü yüzde 0,1 artışla günü 27,9879'dan tamamlamasının ardından bugün (23 Ekim) bankalararası piyasanın açılışında 28,0470 seviyesinden işlem görüyor. 29,66 liradan alınan Euro'nun satış fiyatı ise 29,66 lira olarak belirlendi.

Analistler, bugün yurt içinde tüketici güven endeksi, yurt dışında ise ABD'de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi ve Euro Bölgesi'nde tüketici güven endeksinin yanı sıra İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.400 ve 7.250 seviyelerinin destek, 7.650 puanın direnç konumunda olduğunu kaydetti.
 

Kaynak: AA