Hamas'ın dün serbest bıraktığı 85 yaşındaki İsrailli kadın esir Yochaved Lifshitz'in Hamas hakkında, "kendilerine iyi davranıldığı" yönündeki ifadeleri İsrail'de tepkilerin odağı oldu.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının dün gece Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı üzerinden serbest bıraktığı iki kadın esirden Lifshitz'in sözleri sosyal medyada yoğun şekilde tartışıldı.

Lifshitz'in "(Kassam Tugayları) Kur'an'a inanan insanlar olduklarını ve bize zarar vermeyeceklerini söylediler. Tünellerdeki kendi koşullarının aynısını bize de sağladılar" şeklindeki açıklamasının canlı yayınlanması İsrail tarafında tepkileri beraberinde getirdi.

"AÇIKLAMA YAPMASINA İZİN VERMEK HATAYDI"

İsrail devlet televizyonu KAN, İsrail için yayın yapan bir kuruluştan alıntıladığı açıklamada, "Lifshitz'in canlı yayında açıklama yapmasına izin vermek hataydı" ifadelerine yer verdi.

Ülkenin basketbol takımının medya sorumlusu Roy Cohen de sosyal medya hesabından, "Bu basın açıklamasının yapılmasına izin verilmesi eleştirilmeli" yorumunu yaptı.

İsrailli Rikki Blaiberg "Geri gelmesi talihsizlik, Hamas onu geri alsın." şeklinde paylaşımda bulunurken, Yehud Gainot adlı İsrailli ise 85 yaşındaki Lifshitz'e "solcu çöp" diyerek hakaret etti.

Öte yandan, Haaretz'in diplomasi muhabiri Amir Tibon, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu destekçilerinin Lifshitz'e "öfkeyle saldırdığını" belirtti.

İsrail makamları, Yochaved Lifshitz'in ifadeleri hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

NE DEMİŞTİ?

Lifshitz, Kassam Tugaylarının, sağlık durumlarıyla yakından ilgilendiğine dikkati çekerek şu ifadeleri kullanmıştı:

Bomba ihbarı nedeniyle okullar tatil edildi Bomba ihbarı nedeniyle okullar tatil edildi

"Önce 25 kişinin toplandığı büyük bir salona vardık ve birkaç saat sonra insanları ayırıp ayrı bir odaya koydular. Bize bağlı bir doktor vardı ve birkaç günde bir neler olup bittiğini görmeye geliyordu.

Doktor mutlaka ilaç getiriyordu. Toplamda 5 kişiydik ve her birimizin başında bir koruma vardı. Davranışları iyiydi, bizimle tüm ayrıntılarıyla ilgilendiler."

En yaşlı esirdi serbest bırakıldı! En yaşlı esirdi serbest bırakıldı!

Kassam Tugayları, dün Mısır ve Katar'ın arabuluculuğunda, elindeki İsrailli esirlerden Yochaved Lifshitz ve Nurit Yitzhak’ı "insani ve sağlık gerekçeleriyle" ve "tek taraflı" serbest bıraktığını duyurmuştu.