2024 yılının Mart ayında yapılması planlanan yerel seçimlerde tüm gözler Ankara ve İstanbul'da çıkacak olan adaylara çevrildi. Hürriyet Yazarı Abdülkadir Selvi ise CHP ve İYİ Parti'nin yeniden masaya oturabileceklerini belirtti.

Selvi, "Kılıçdaroğlu İstanbul ve Ankara’da işbirliği yapmak için İYİ Parti’nin kapısını çalacak." ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİ’NİN İSTANBUL VE ANKARA STRATEJİSİ

İşte Abdülkadir Selvi'nin bugünkü köşe yazısında CHP ve İYİ Parti hakkında öne sürdüğü iddialar:

"Meral Akşener viral enfeksiyon olmasaydı İYİ Parti’nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ilan edilmiş olacaktı. İYİ Parti, Yılmaz Büyükerşen’in karşısına Melih Aydın’ı çıkaracak. Akşener, daha önce İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Ümit Özlale’yi açıklamıştı. Kılıçdaroğlu’nun kendisine destek veren Tunç Soyer’i açıklaması bekleniyor. İzmir’de en çok AK Parti’nin adayı merak ediliyor. AK Parti’nin adayı seçimi kimin kazanacağı kadar kimin kaybedeceğini belirlemede de etkili olacak.

Peki Meral Akşener neden adaylarını açıklamaya başladı? Akşener’in yakında İstanbul ve Ankara adaylarını açıklaması beklenir mi? Gerçi her ilde aday çıkaracaklarını açıklamıştı. Hatta İstanbul ve Ankara’nın kaybedilmesini dahi göze aldıklarını açıklayacak kadar iddialı konuşmuştu.

Kurtulmuş'tan  "50+1" açıklaması Kurtulmuş'tan "50+1" açıklaması

AKŞENER’İN PLANI

Meral Akşener her ilde aday çıkaracaklarını, yerel seçimde ittifak yapmayacaklarını açıklayınca bir geçmişte çok iddialı çıkışlar yapıp sonra tam tersini yaptığı için bir güven sorunu oluştu. Akşener ittifak yok der ama sonunda gider İstanbul ve Ankara için ittifak yapar denildi. Bunda Akşener’in bazı illerde işbirliği yapılabileceği yönündeki sözleri de etkili oldu.

Akşener bu algıyı kırmak ve kararlı olduğunu göstermek için belediye başkan adaylarını açıklamaya başladı.

ÇEVREDEN MERKEZE

İYİ Parti yöneticileri bu stratejiyi, “Çevreden merkeze doğru ilerleme” olarak izah ediyorlar. Çevre iller açıklanacak. Akşener’in ne kadar kararlı olduğu gösterilecek. Ama İstanbul ile Ankara en sona bırakılacak. Bu arada CHP’nin de kongresi tamamlanmış olacak. Kılıçdaroğlu İstanbul ve Ankara’da işbirliği yapmak için İYİ Parti’nin kapısını çalacak.

Ancak bu kadar iddialı çıkıştan sonra CHP ile yeniden masaya oturulursa o zaman Akşener, inandırıcılığını tamamen yitirir. Sözüne güvenilmeyen bir lider damgasını yer.

Tansu Çiller’e en çok kaybettiren bu özelliğiydi. İkinci kadın lider olarak Akşener’in de aynı tuzağa düşmemesi gerekir. "