Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) 'değişim' konusundaki tartışmalar devam ederken, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun muhtemel rakiplerinden biri olarak gösterilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yakında bir açıklama yapması bekleniyor. İçerik hakkında İmamoğlu'na yakın kaynaklardan gelen çeşitli açıklamalar bulunuyor.

Kara para aklayıcı fenomen nasıl olunur? Kara para aklayıcı fenomen nasıl olunur?

Bu açıklamalardan biri de Gazeteci İsmail Saymaz'dan geldi. 

Saymaz, “İmamoğlu, ‘İstanbul'u kaybedemeyiz’ diyecek ve yeniden İBB Başkanlığı'na aday olacağının işaretini verecek” dedi. Saymaz, “Ancak CHP'de genel başkanlık değişiminin gerekli olduğuna da vurgu yapacak. ‘Değişim olmazsa yerel seçimde risk doğabilir’ görüşünü dillendirecek” ifadelerini kullandı.

Saymaz, "CHP'lilerde ve muhalif seçmende ‘Türkiye'yi kurtaramadık, bari İstanbul elimizde kalsın’ hissiyatı egemen" dedi. 

 "SIRTINI İSTANBUL'A VERMEKTEN BAŞKA BİR YOLU YOK"
İsmail Saymaz'ın yazısından ilgili bölüm şöyle:

“İmamoğlu da kalesi gördüğü İBB'yi kaybetmek istemiyor. 2028 yılında cumhurbaşkanı adayı olacaksa, ki öyle görünüyor, sırtını İstanbul'a vermekten başta bir yolu yok. Bu bir.

İkincisi şu: Çeyrek asır sonra alınan İstanbul'u kendi elleriyle AK Parti'ye teslim eden olmak istemiyor. İBB'nin anahtarını Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'ya vermenin siyasi maliyeti, İstanbul'u seçimde kaybetmekten daha ağır gelebilir.

Üç: Olur da CHP'nin liderliğine seçilirse koltuğunu bırakacağı AK Parti, İmamoğlu dönemindeki karar ve işlemleri tahrifata uğratarak, aleyhinde kullanacaktır.”