Son dakika! AA kameramanı Gazze'de hayatını kaybetti Son dakika! AA kameramanı Gazze'de hayatını kaybetti

Şanlıurfa'nın Haliliye İlçesi'nde bulunan bir tekkede çekildiği iddia edilen görüntülerde, küçük çocukların karnına şiş sokulduğu görülüyor. Kayda alındığı tarihe ilişkin bilgi bulunmayan bu görüntülerde, tarikat üyelerinin yaşları 6-8 arasında değişen çocukların karnına şiş sokarak zikir çektikleri görülüyor. Bu videolar sosyal medyada büyük tepki çekti.

ŞANLIURFA BAROSU SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU 

Şanlıurfa Barosu, olaya ilişkin suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Baro, çocukların toplumun temeli ve geleceği olduğu göz önünde bulundurularak, söz konusu tarikatın görüntüleri hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

Söz konusu tarikat üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunan Baro'dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"İlimizde; bir tarikata ait tekkede ‘zikir’ adı altında basına yansıyan görüntüleri Şanlıurfa Barosu olarak hassasiyetle takip etmekteyiz. Çocukların toplumun en önemli yapı taşı ve geleceği olduğu gerçeği düşünüldüğünde onların her türlü olumsuzluklardan uzak, sağlıklı ve iyi bir yaşam sürdürebilmeleri adına söz konusu tarikata ait görüntüler hakkında baromuz tarafından suç duyurusunda bulunulmuştur." 

ÇOCUKLAR DEVLET KORUMASINA ALINDI 

Ayrıca, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal medyada yapılan açıklamada, videodaki çocukların koruma altına alındığı bildirildi. Bakanlık, olayın öğrenilmesinin ardından hızla harekete geçildiğini ve olayın yaşandığı adresin incelendiğini açıkladı.

Bakanlık tarafından olaya karışan şahıslarla ilgili suç duyurusunda bulunulduğu bildirilen açıklamada şunlar yazıldı:

“İncelemeler neticesinde haberlere ve paylaşımlara konu olan çocuklar devlet koruması altına alınmıştır. Koruma altına alınan çocuklara yönelik uygun hizmet modelleri uzman personelimiz tarafından yürütülmektedir. Çocukların üstün yararı ilkesince söz konusu görüntülerle ilgili Şanlıurfa Sulh Ceza Hakimliği’ne erişim engelleme talebinde bulunulmuştur. Bakanlığımız davaya müdahil olarak suçluların en ağır cezayı alması için hukuki sürecin en yakın takipçisi olacak.”