Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dr. Ersin Mahmutluoğlu'nun kalp yetmezliği ve solunum yolu enfeksiyonu sonucu vefat ettiğini açıkladı. Koca ayrıca "Toplu bir aşı kampanyası ya da kapanma benzeri tedbirler asla uygulanmayacak" şeklinde bir açıklamada bulundu.

Bakan Koca, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Dr. Mahmutluoğlu'nun son zamanlarda kaybedildiğini hatırlatarak, onun vefatının, Eris varyantı nedeniyle benzer şekilde, gereksiz ve bilimsellikten uzak tedbirlerin uygulanmasını ve aşı kampanyalarının başlatılmasını savunan bir kara propaganda aracı olarak kullanıldığını belirtti.

Koca, bilim adına, bilimsel veriler olmadan ve gerçekçi bir temele dayanmadan yapılmayacak olan gereksiz ilaç ve tedbirlerin yanlışlığını vurguladı. Ayrıca, aşı üreticilerinin ürettikleri ürünün daha fazla alıcı bulmasını istemelerinin normal olduğunu ancak bilimin bu gibi etkenlerden etkilenmemesi gerektiğini ifade etti.

Bakan Koca, Covid-19 ile mücadelede gerektiğinde radikal tedbirler alındığını, aşı uygulamalarının yapıldığını ve sağlık önlemlerinin alındığını belirterek, şu an itibariyle toplu aşı kampanyaları veya kapanma gibi radikal tedbirlerin uygulanmayacağını söyledi. Bu hastalığın artık grip gibi normal bir şekilde mücadele edilen bir hastalık haline geldiğini vurguladı.

Koca ayrıca, Covid-19 ile mücadelede gereksiz tedbirlerin ve spekülasyonların bilimin tarafsızlığını ve sorumluluğunu zedelediğini ifade ederek, bilime aykırı girişimlerde bulunanları ve gereksiz kaygılara yol açanları bilimsel yaklaşıma davet etti. Halka bilimin gerekliliğini anlatmanın önemine vurgu yaptı ve gereksiz yere "sosyal bir depresyona" neden olmamanın önemli olduğunu belirtti.

Eva Cavalli hatalı operasyon için şikayetçi! Eva Cavalli hatalı operasyon için şikayetçi!

Son olarak, Sağlık Bakanı Koca, Dr. Ersin Mahmutluoğlu'nun kalp yetmezliği nedeniyle kaybının üzücü olduğunu ve onun isminin bilimsellikten uzak tartışmalara karıştırılmasının talihsiz bir davranış olduğunu ifade etti. Dr. Mahmutluoğlu'nun adının karıştırıldığı tezvirattan etkilenmemesini ve huzur içinde uyumasını diledi.