Eski emniyet müdürleri Sabri Uzun ve Hanefi Avcı'nın rütbeleri rütbelerii geri takılarak hakları geri verildi.
Duvar'dan Can Bursalı'nın haberine göre, rütbeleri sökülen, silahlarına el konulan ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait binalara girişleri yasaklanan eski emniyet müdürleri Sabri Uzun ve Hanefi Avcı haklarını geri aldı.

HAKLARI GERİ VERİLDİ

İstanbul'da fırtına kabusu sürüyor! İstanbul'da fırtına kabusu sürüyor!

Disiplin Kurulu'na verilen Uzun ve Avcı, kendileriyle ilgili kararı yargıya taşıdı. Emekli olduktan sonra elde ettikleri hakları elinden alınan Uzun ve Avcı'nın başvurusu, idari yargı tarafından kabul edildi.
Karar, İçişleri Bakanlığı'na tebliğ edildi. Tebliğin ardından bakanlık yargı kararını işleme koydu ve Uzun ile Avcı'nın rütbeleri, beylik silahları ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait binalara giriş hakları geri verildi.

ALİ YERLİKAYA İŞLEME KOYDU

'Mahkeme kararı en geç 30 gün içinde idare tarafından uygulanır' kanun maddesinin, uygulanmaması tartışma yaratıyordu. Bazı yargı kararları 13-14 aya kadar işleme konulmuyordu.

6 Haziran'da oluşturulan kabinede İçişleri Bakanı olarak atanan ve görevi devraldığı törende 'hukukun üstünlüğü' vurgusu yapan Ali Yerlikaya yargı kararlarını işleme koydu. Yerlikaya'nın İçişleri Bakanı olmasıyla birlikte iade kararı alan ancak henüz uygulanmayan yüzlerce kişinin göreve iadeleri yapıldı.