Gazze'de "insani ara" sona erdi: İsrail saldırılara başladı! Gazze'de "insani ara" sona erdi: İsrail saldırılara başladı!

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında, Ermenistan'ın son dönemde Rusya ile ikili ilişkileri ve Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) çerçevesindeki ilişkileri sorguladığı ifade edildi. Açıklamada, Ermeni siyasi elitlerin bu konuda dile getirdiği endişeler vurgulandı.

Ermenistan'ın, Azerbaycan ile ilişkilerin düzeltilmesi amacıyla Rusya ile yapılan üçlü anlaşmaların geçerliliğini sorguladığına dair açıklamada şu sözler kullanıldı:

"Bu bağlamda Ermenistan yönetimi, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Roma Statüsü'nün onaylama sürecinin başlatılması, Ermenistan Başbakanı'nın eşi Anna Hakobyan’ın, Kiev'deki Nazi rejimine insani yardım ulaştırmak için Kiev'e gitmesi ve ABD'nin katılımıyla Ermenistan topraklarında askeri tatbikatların düzenlenmesiyle ilgili son günlerde bir dizi dost olmayan adım atmıştır."

Bahsedilen sebeplerle Ermenistan'ın Moskova Büyükelçisi Vagharshak Harutyunyan'ın Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından çağrıldığı bildirilen açıklamada, aşağıdaki ifadeler kullanıldı:

"Kendisine sert bir sunum yapıldı ve protesto notası iletildi. Notada, Ermenistan Ulusal Meclisi Başkanı Alen Simonyan’ın 6 Eylül’de Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’ya ve bir bütün olarak Rusya Dışişleri Bakanlığına yönelik hakarete varan açıklamalarının kabul edilemezliğine işaret edildi."

Rusya açıklamasında, iki ülkenin müttefik olarak kalacağı ve ikili anlaşmaların tam olarak uygulanacağı varsayımının devam ettiği belirtildi.


 

Kaynak: Anadolu Ajansı