Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Aleksey Zaytsev, haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Zaytsev, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın "Rusya'nın tahıl anlaşmasına dönme konusundaki sorunları çözmek için çaba gösterdiklerini ve Birleşmiş Milletler'in (BM) Rusya'ya sunduğu teklifin hala yanıt beklediğini" ifade ettiği açıklamasını değerlendirdi.

Zaytsev, Amerikan tarafının gerçek durumu halen gizlediğini belirterek, "Batılılar, özellikle Ukrayna tahılının temel olarak yem olarak kullanıldığı, özellikle 'iyi beslenmiş' Avrupa'ya gittiği gerçeğini görmezden geliyorlar. Odessa'dan İstanbul'a deniz insani yardım koridorunun, Kiev rejimi tarafından Sivastopol'a, Kırım köprüsüne ve Rus gemilerine yönelik terör saldırıları için kullanıldığı gerçeğine gözlerini kapatıyorlar. Rusya'nın tarımsal ihracatının yasa dışı tek taraflı yaptırımlarla sistematik olarak engellendiği gerçeğine kulaklarını tıkıyorlar" şeklinde konuştu.

Bu koşullarda pozisyonlarının aynı kaldığını belirten Zaytsev, öncelikli olarak Rus tarım bankası Rosselhozbank'ı SWIFT ağına yeniden bağlama, yedek parça tedarikini sürdürme, nakliye lojistiği ve sigorta temini, Rus şirketlerinin yurt dışındaki varlıklarına erişiminin sağlanması gibi konuların ele alınması gerektiğini vurguladı.

Filipinler'de 7 büyüklüğünde deprem Filipinler'de 7 büyüklüğünde deprem

Zaytsev, "Ancak bu adımların ardından, beyan edilen insani hedeflere uygun olarak Karadeniz Tahıl Koridoru'nu yeniden canlandırma olasılığı değerlendirilebilir" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın Karadeniz Tahıl Anlaşması'na dönme şartlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, Moskova'nın tahıl ihracatında sorun yaşadığı iddiasının "yanlış" olduğunu ve ihracat rakamlarının rekor seviyelere ulaştığını belirtmişti.

BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, Ukrayna-Rusya Savaşı'nın küresel gıda fiyatlarını etkisini azaltmak amacıyla 22 Temmuz 2022'de İstanbul'da düzenlenen törende Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nı imzalamıştı.