Ruslar yatlarını Avrupa'dan kaçırıp Türkiye'ye getirince Marina fiyatları da etkilendi. Kira artışlarındaki yükseliş gibi marina fiyatları da yaklaşık iki katına çıktı. 
Patronlar Dünyası'ndan Abdullah Demir'in haberine göre Ukrayna savaşı nedeniyle Batılı ülkeler, geçen yıl Rus zenginlerin teknelerine el koymaya başladı. Dünyanın en büyük yatları arasında gösterilen ve Rus milyarder Alisher Usmanov'a ayatı "Dilbar"a Almanya tarafından el konuldu. Roman Abramaviç, dünyanın en büyük yatları arasındaki Eclipse'yi ve My Solaris'i Türkiye'ye getirdi. Alexander Nesis'in ultralüks dev yatı Romea da Türkiye'ye gelenler arasında yer alıyor. Jeff Bezos'un yaztatili için kiraladığı Dmitry Kamenshchik'in Flying Fox teknesi de Türkiye'de bulunuyor. Hatta Rus oligarklardan Gennady Ayvazyan'un, teknesi My Saga'yı yaptırımlara uğramaması için batırdığı bile iddia edildi. 

10 METRELİK TEKNE İÇİN 4000 EURO

Rus zenginlerin yatları Türk marinalarına akın edince zaten euro üzerinden belirlenen fiyatlar iki katına çıktı. Bugün 10 metrelik bir tekne için İstanbul'daki marinaların 4000 euroları konuştuğu belirtiliyor. Sektör temsiliceleri Marina yapım ve işletmelerinin de güçlüğüne dikkat çekiyor. Marinaların devlete deniz kullanım alanı için ödedikleri miktarın tekne sahiplerine de yandığını belirtiyorlar.  

Bu yüksek kira maliyetini karşılamak için de bir çok marinanın arkasında alışveriş merkezi, yeme içme alanları gibi tesis ile kendisini desteklediği kaydedildi. Burada açılan yeme içme ve alışveriş markalarının da üst segmente hitap ettiği için burada küçük tekne bağlamaya görüntü anlamında izin de verilmediği iddia edildi. Bu durum da marinada bulunan lüks bir restaurantta yemek yiyenlerin 6 - 10 metrelik teknelerin değil 20-30 metreüzeri teknelerin görülmesinin tercih edilmesine yol açıyor. 

WhatsApp-Image-2020-08-05-at-17.07.47-1536x845

35 METRELİK TEKNEYE İÇİN 1 MİLYON TL

İstanbul'da 35-40 metrelik bir teknenin yıllık kirası 1 milyon TL'ye yaklaşıyor bazen de aşıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin marina hizmeti verdiği İstmarin'de ise yer bulmanın zorluğu öne sürüldü. Otellerde yıldızla belirlenen kalite marinalarda "Altın Çapa" (Golden Anchor) ile belirleniyor. Türkiye'deki marinaların çoğunlukla 5 Altın Çapa seviyesinde bulunduğu, 2 ya da 3 çapa seviyesindeki marinaların bulunmadığı kaydedildi. 5 altın çıpa almak için marinaların helikopter pisti bulundurması gerekiyor. Türkiye'de bazı marinaların 5 altın çıpayı aldıktan sonra heliportlarını otopark, restaurant ya da sosyal tesisi şeklinde değerlendirdiği öne sürüldü.

Dolar kaç TL oldu? Dolar kaç TL oldu?

TÜRKİYE'YE DEĞİL YUNAN ADALARINA TEKNELERİNİ BAĞLIYORLAR

Marina fiyatlarının amatör denziliği öldürdüğünü belirten sektörün uzmanları belediyelerin ya da devletin uygun fiyatlı marina ve liman inşaa etmesi gerektiğini belirtti. Türkiye'deki fiyat artışları nedeniyle bir çok Türk'ün teknelerini Yunan adalarına bağladığı kaydedildi. 

Marinalardaki yer sorununun fiyatlara farklı etkileri de bulunuyor. Marinalarda bağlanma fiyatları teknelerin en ve boyuna göre belirleniyor. Tekne sahipleri uygun boyda park yeri bulamadıkları için daha üst boylarda yer hesaplamaları ile karşılaştıklarını da belirtti. Örneğin 12 metrelik bir tekne için yeri bulunmayan marina, 14 metrelik yer üzerinden hesaplama yaptıkları da iddia edildi.