Dünyaca ünlü Rus ressam Yevgeniy Lansere’nin Milli Mücadele döneminde Anadolu’da çizdiği eserler sanatseverlerle buluşuyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü vesilesiyle Ankara'da bulunan Rus Evi destekleriyle düzenlenen ve dünyaca ünlü Rus ressam Yevgeniy Lansere’nin Milli Mücadele döneminde Anadolu’da çizdiği eserlerden oluşan 'Angora’da Yaz Mevsimi' adlı resim sergisi Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilciliği Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilecek.

Bu akşam (15 Eylül Cuma) saat 18.00’de düzenlenecek açılış ile başkentli sanatseverlerle buluşacak olan sergi, 28 Eylül tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Lansere’nin sergilenecek olan eserleri, Rus sanatçı Sergey Golovaçyev tarafından yapay zeka kullanılarak renklendirildi.

YEVGENİY LANSERE KİMDİR?

1917 Ekim Devrimi’nin ardından kurulan Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti’nin ilk Ankara büyükelçisi olan Semyon Aralov’un daveti üzerine 1922 yılında Türkiye’yi ziyaret eden Yevgeniy Lansere (1875-1946), Trabzon ve Ankara’da geçirdiği zaman boyunca pek çok eskiz yaptı.