Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün (4 Eylül) Soçi'de bir araya gelerek görüşmelerde bulundu. İki lider toplannın ardından birlikte kameraların karşısına geçerek basın açıklaması yaptılar.

PUTİN'İN ŞARTI

Görüşmenin odak noktası Tahıl Koridoru konusuydu. Yaptırımların kalkması şartıyla anlaşmaya hazır olduklarını belirtten Putin, "Tahıl koridorunu canlandırmak istiyoruz, bunu yapacağız. Ancak bir şartımız var: Tarım ürünlerimizin engelsiz şekilde denize çıkmasını istiyoruz" dedi.

erdoğan putin (2)

"ERDOĞAN, PUTİN'İ İKNA EDEMEDİ"

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Rus medyası tarihi Soçi zirvesini geniş bir şekilde ele aldı. Moskovsky Komsomolets gazetesi, "Erdoğan'ın Vladimir Putin'i Ukrayna ile tahıl anlaşmasına dönmeye ikna edemediğini" vurguladı.

Bir ilk yaşandı: İsrail, Lübnan askerini öldürdü! Bir ilk yaşandı: İsrail, Lübnan askerini öldürdü!

Kommersant gazetesi ise Putin'in sözlerini yorumlayarak "Her şey oldukça açık, anlaşma yok ve olmayacak. Çünkü kimse Rusya'nın şartlarını yerine getirmeye niyetli değil" dedi.

Kanal 1, Rusya'nın öne sürdüğü şartların yerine getirilmesi halinde tahıl koridoru anlaşmasını yeniden canlandırmaya hazır olduğunu ve Rusya'nın bir milyon ton tahılın Türkiye'de işlenmesini ve Katar'ın yardımıyla en yoksul Afrika ülkelerine taşınmasını düzenlemeye istekli olduğunu belirtti.

erdoğan putin (4)

"BAŞKA BİRİLERİNE BOYUN EĞDİRİLİRDİ"

Rossiya 1'in 60 Dakika programının sunucularından Olga Skabeyeva, Erdoğan'ın önceki anlaşmalara uymadığını ve güvenilir olmadığını öne sürdü. Askeri yorumcu Yuri Podolyaka, Ukrayna'nın Rusya'nın tahıl anlaşmasına zorlama beklentilerinin ters teptiğini vurgulayarak "Devlet başkanımızın açıklamalarına göre söyleyebiliriz ki, başka birilerine boyun eğdirildi" dedi.

erdoğanputin

"ERDOĞAN'A KARŞI DİKKATLİ OLUNMALI"

Savaş blogcusu Boris Rozhin, "Erdoğan'a karşı dikkatli olunmalı" diyerek, görüşmelerin Türkiye yerine Rusya'da yapıldığına dikkat çekti. Rusya'nın Türkiye'yi "boyun eğmeye zorladığını" iddia eden Rozhin ayrıca, bazı kişilerin tahıl anlaşmasının yeniden canlandırılacağını umduklarını, ancak şimdi "Putin'in pes etmediğini" itiraf ettiklerini belirtti.